Yoksul Köylü Aileler Brezilya’da Direniyor!

Brezilya’nın doğusunda Atlas Okyanusu’na kıyısı bulunan Pernambuco eyaleti – Lagoa dos Gatos kasabasında, 100’ün üzerinde yoksul köylü ailesi, 21 Ağustos’ta düzenledikleri gösteride, kent sokaklarında 1000’den fazla “Direniş devam ediyor! Riachão halka aittir!” ve “Oy kullanmayın, devrim için savaşın!” başlıklı broşür dağıttı. Gösterinin amacı, 15 yıldan fazla bir süre önce işgal edilen toprakların savunulmasına devam etmek ve 2009 yılında Halk Mahkemesi aracılığıyla köylülerden alınmasına karşı çıkmaktı.

Başarılı geçen gösteride, kent nüfusunun geniş kesimlerinin sempatisi kazanıldı ve toprakların savunulması, toprak devrimi ve seçimlere yönelik bilgilendirme yapıldı. Ayrıca sansür politikaları eleştirildi. Yoksul Köylüler Birliği (LCP) tarafından düzenlenen toplantı ve yürüyüş ile devam eden etkinlik kentte ilgi uyandırdı. Etkinliğin sonunda yoksul köylü aileleri, orada yaşayan ve çalışanlar için toprakların savunulmasında mücadeleye ve direnmeye devam etme konusundaki kararlılıklarını gösterdiler

Emekli albay Cordeirinho’nun eşinin geçtiğimiz Ocak ayında yoksul köylüleri topraklarından tahliye ettirme çabalarına karşı, Jose Ricardo devrimci bölgesinin savunulmasına kararlılıkla devam ediliyor.


 
 

Ahmet Erdoğan

Dilbilim, Jeoloji, Leninizm ve Edebiyat alanlarında araştırmaları bulunmaktadır. Kuram Dergisi emekçi sınıflar ve üçüncü dünya kategorisini düzenlemektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest