Varavara Rao’ya Tutuklama

Haydarabadlı devrimci yazar Varavara Rao, Salı günü Haydarabad’daki Pune polisi tarafından, Başbakan Narendra Modi’ye suikast düzenleme ve komplo hazırlığı suçlamaları ile şehirdeki dairesine gerçekleştirilen baskın sonucunda tutuklandı.

Yerel Telangana emniyet güçleri tarafından desteklenen özel Pune polisi ekipleri, ayrıca gazeteci ve Varavara Rao’nun damadı K.V. Kurmanath’i ve fotoğrafçı T. Kranthi’yi de düzenlediği baskın sonucu tutukladı. Her ikisi de Ashoknagar’daki Himasai apartmanında ayrı dairede yaşıyordu.

Yerel polisin eşliğinde Pune polisi, sabah saat 7’de Haydarabad’daki Ashoknagar’daki apartmana geldi. İki takıma ayrılarak yazarın ve gazetecinin dairelerini aramaya başladılar. Cep telefonlarına polis tarafından el konuldu.

Kurmanath ve Kranthi’ye karşı herhangi bir dava açılmadı. Yazar Varavara Rao’nun ise, başbakan Modi’ye yönelik suikast suçlaması ile bir süredir davası bulunuyordu. Hindistan’daki Maoistlere destek olan yazar Rao, Gandi Hastanesi’ne sağlık muayenesi için gönderildi. Sonrasında Nampally’de ceza mahkemesine çıkartıldı.

Telangana Praja Front gibi kuruluşlar, baskınları kınayan sosyal medya platformları aracılığıyla metin ve video mesajları yayınladı. Ülkede ve sosyal medyada afiş çalışmalarına başlayan devrimci güçler Rao’nun tutuklanmasını “Modi’yi sorgulayan demokratik sesleri bastırmaya yönelik bir girişim” olarak tanımlandı.

Hindistan devriminin önemli aydınlarından biri olan Rao’nun özgürlüğü ve gerici komprador Modi rejimine karşı mücadele hızla örgütleniyor.


Kaynak: https://www.thehindu.com/news/national/poet-varavara-rao-arrested-in-case-relating-to-conspiracy-to-assassinate-pm-modi/article24800635.ece

Ahmet Erdoğan

Dilbilim, Jeoloji, Leninizm ve Edebiyat alanlarında araştırmaları bulunmaktadır. Kuram Dergisi emekçi sınıflar ve üçüncü dünya kategorisini düzenlemektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest