Urras’tan Bir Ursula Geçti

Bilimkurgu edebiyatının önde gelen isimlerinden ABD’li yazar Ursula K.Le Guin 89 yaşında yaşama gözlerini yumdu. Berkeley California’da doğan ve sayısız çocuk kitabı, öykü ve romanın yazarı olan Ursula K.Le Guin’in en sevilen çalışmalarından biri ütopya edebiyatının yapıtaşlarından biri kabul edilen “Mülksüzler” çalışmasıdır. 1974 yılında basılan ve özgün ismi The Dispossessed olan bu çalışmada yazar sosyalizmin teorik ve pratik meselelerine ilişkin pek çok temayı bilimkurgu aracılığı ile ustalıkla işlemiştir.

Feminizm, çevre sorunları, hayvan hakları, kapitalizm eleştirisi, iktidar ve devlet eleştirileri gibi temalarını bilimkurgu çalışmaları içine ustalıkla yediren Ursula K.Le Guin, anarşizmden, sosyalizme, taoizmden, postmodernizme uzanan geniş bir yelpazede eserlerini oluşturmuştur. 100’den fazla kısa öyküsü bulunan edebiyatçının kitapları yaklaşık 40 dile çevrilmiştir.

“Karanlığın Sol Eli” ve “Yerdeniz” serileri ile geniş bir okur çevresi kazanan Ursula K.Le Guin’in eserlerini, sömürünün üretim ilişkilerinden silineceği, eşitsizliklerin ve ayrımcılıkların ortadan kaldırılacağı, hayalgücüne saygı gösterileceği yeni bir toplum için mücadele eden tüm okurlarımıza öneriyoruz.

Irmak Sonay

İskandinav ve Çin mitolojisi, Güney Asya edebiyatı ve Türkiye'de işçi sınıfı hareketleri üzerine araştırmaları bulunan İstanbul Üniversitesi edebiyat bölümü mezunu kendisi Kuram Dergisi, Marksizm ve Sanat bölümü editörüdür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest