Sosyalist Çin’i Hatırlamak

Patika Kitap’tan geçtiğimiz aylarda basımı yapılan Siyasal İktisat Araştırma Birimi (Hindistan) tarafından derlenen ve Onurcan Ülker tarafından çevirisi yapılan Sosyalist Çin’i Hatırlamak (1949-1976) çalışması yalnızca Çin Halk Cumhuriyet’inde devrimci yükseliş döneminin kazanımlarını değil, 1976 yılı ile birlikte gerçekleştirilen karşı devrimci hükümet ve ordu darbelerini takiben ülkenin liberalizasyon politikalarını ve emekçi sınıfların güncel durumunu öğrenebilmek açısından da büyük önem taşıyor ve önemli bir boşluğu dolduruyor.

Sosyalist Çin’i Hatırlamak’ta 3 kişinin makaleleri yer alıyor. Bunlardan ilki Profesör Mobo Gao. Gao, Çin’in ufak bir köyünde doğan, Xiamen Üniversitesi’nde İngilizce eğitimini alan, yüksek lisans ve doktora derecelerini Essex Üniversitesi’nde tamamlayan bir akademisyen. Gao’nun araştırma alanları arasında Çin kırsalı çalışmaları ve günümüz Çin siyaseti ve kültürü, Çin’den Avustralya’ya göç ve Çin dili bulunuyor. The Battle for China’s Past: Mao and Cultural Revolution ve Gao Village: Rural Life in Modern China en önemli kitapları arasında yer alıyor.

Mobo Gao’nun kitaptaki makalesi özellikle Büyük İleri Atılım dönemine yönelik anti-komünist kara propaganda ile hesaplaşıyor ve bu dönemde gerçekte ne olup bittiğine yönelik önemli bilgiler sunuyor. Mao döneminde görece düşük yaşam standartlarının nedeni ve Büyük Proleter Kültür Devrimi evresi makalede geçen diğer önemli başlıklar.

Sosyalist Çin’i Hatırlamak’ın bir diğer yazarı The Unknown Cultural Revolution kitabının yazarı, Çin’in Hebei Üniversitesi’nde asistan profesör olarak çalışan akademisyen Dongping Han. 1955’te Shangdong eyaletinde Jimo’da doğan Han, kolektif bir çiflikte büyür. Çin’in devrimci yükseliş dönemi ve karşı devrimin yıkımlarını doğrudan yaşamış ve bu konularda alan araştırmaları yapmıştır. Dongping Han, Çin Komünist Partisi henüz iktidara gelmeden önce Çin’in durumunu inceleyerek çalışmasına başlar. Toprak reformu ve tarımda kooperatifleşmenin devrimdeki kritik rolünü analiz eder. Büyük İleri Atılım dönemine yönelik kara propagandayı bilimsel olgular üzerinden çürütür. Büyük Proleter Kültür Devrimi’nin demokratik kazanımlarını detaylı olarak açıklar ve karşı devrimin ilerleyişini ve emekçi sınıflar üzerindeki yıkıcı etkilerini gözler önüne serer.

Kitapta son olarak lisans ve yüksek lisans derecelerini iktisat alanında yapan, doktorasını Amherst Üniversitesi’nde tamamlayan ve  Eylül 2014’ten bu yana Renmin Üniversitesi İktisat Bölümü’nde çalışan akademisyen Hao Qi‘nin makalesi yer almaktadır. Tonggang’da Bölüşüm ve Toplumsal Dönüşüm: Sosyalizmde “Reform” Döneminde ve Günümüzde Çin’in İşçileri başlıklı çalışma Çin’de işçi sınıfının karşı devrim sonrasında kaybettiği hakları ve güncel yaşam koşullarını analiz eder.

Çin’de ne olup bittiğini, Batı basını – akademik çevreleri tarafından kapitalizme övgü bağlamında servis edilen “Çin Mucizesi” denen fenomenin hangi süreçlere dayandığı ve emekçi sınıflar açısından ne anlama geldiğini anlayabilmek, Büyük İleri Atılım ve Büyük Proleter Kültür Devrimi hakkındaki kara propagandayı öğrenebilmek için Sosyalist Çin’i Hatırlamak çalışmasını konuyla ilgilinen tüm araştırmacılara öneriyoruz.

Kuram Dergisi

Diyalektik materyalist bir perspektifle, bilimsel sosyalist teorinin sınıf mücadelelerine uygulanması ve derinleştirilmesi doğrultusunda yayın çizgisini sürdüren Kuram Dergisi 2 ayda bir yayında!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest