Shanmugathasan Seçme Yazıları Çıktı!

Seylan Komünist Partisi (Maoist) Genel Sekreteri, teorisyen ve eylem adamı Nagalingan Shanmugathasan’ın “Seçme Yazıları” El Yayınları’ndan çıktı. İlk basımı Mayıs 2018’de yapılan ve Türkçe’ye eğitimci ve felsefeci Alkan Arslan tarafından kazandırılan bu çalışma, 1970’lerin ikinci yarısından itibaren uluslararası komünist hareket içindeki tartışmalara ve ideolojik saflaşmalara mercek tutan pek çok bilgilendirici makaleden oluşuyor.

Shanmugathasan’ın Devrimci Yaşamı

Sri Lanka’nın Jaffna bölgesinin kuzeyinde yer alan Manipay şehrinde 1920 yılında doğan Nagalingam Shanmugathasan, 70’li yılların önde gelen Güney Asyalı devrimcilerindendir. İkinci Dünya Savaşı döneminde İngiltere’de Cambridge Üniversitesi’nde batı tarihi üzerine eğitim alırken Marksizm-Leninizm ile tanışan ve İngiltere’deki savaş ve iktidar yanlısı gruplara karşı devrimci öğrenci oluşumları ve kitle örgütleri içinde mücadele eden Shanmugathasan, sonrasında Seylan Komünist Partisi’ne katılacak ve ülkesi Seylan’da (şimdiki Sri Lanka) etkin bir militan işçi lideri olarak örgütlü siyasi pratiğini sürdürücektir.

Büyük Proleter Kültür Devrimi evresinde iki kez Çin Halk Cumhuriyeti’ne giden, başkan Mao Zedung ile görüşen ve kızıl muhafız gruplarının devrimci pratiklerini yerinde analiz eden Shanmugathasan, gözlemleri ve teorik çıkarımları ile partisinin ideolojik hattını proleter devrimci bir temelde yeniden düzenler ve proleter devrimci çizgiyi her türden revizyonist akıma karşı kararlılıkla sürdürür.

Mart 1984’te Marksizm-Leninizm-Mao Zedung Düşüncesi’ni benimsemiş 17 devrimci parti, Çin’de Deng Xiaoping önderliğinde gerçekleştirilen kapitalist restorasyona ve Sovyet sosyal-emperyalizmine karşı Fransa’da toplanır ve ‘Devrimci Enternasyonal Hareket’ (Revolutionary Internationalist Movement) organizasyonunu oluşturur. Nagalingam Shanmugathasan ve partisi bu oluşum içinde etkin bir rol oynar. Özellikle “Enver Hoxha Refuted” başlıklı kaleme aldığı polemik çalışması ile, Çin’deki revizyonizmi tahlil etmeye çalışırken Büyük Proleter Kültür Devrimi’ne ve başkan Mao Zedung’a yönelik saldırı başlatan ve ciddi bir yanılgıya savrulan Arnavut Marksist Enver Hoxha’nın tutarsızlıklarını sergiler ve bu alanda en kapsamlı eleştirilerden birini gerçekleştirir.

Shanmugathasan’ın Seçme Yazılar’ında önemli noktalardan biri de Çin Komünist Partisi’nin liberal çizgisinin köklerine ve gelişim seyrine detaylı olarak mercek tutulmasıdır. Bu alandaki kafa karışıklıklarını akıcı ve duru bir dil ile çok net şekilde yanıtlayan Shanmugathasan ayrıca Avrupa Komünizmi, Hindistan’daki halk savaşı, devrimde sendikaların rolü gibi çalışmalarıyla da dikkat çekiyor.

Nagalingam Shanmugathasan, 1993’teki ölümünden önce son olarak, Londra’da düzenlenen uluslararası bir etkinlikte, ‘Peru Devriminin Önderi Dr. Abimael Guzman’ın (Başkan Gonzalo) Hayatını Savunmak İçin Uluslararası Acil Durum Komitesi’ toplantısında görülür.

“1939 yılında komünist oldum ve bir daha da arkama bakmadım!” diyecek kadar sınıfsız toplum mücadelesine bağlı ve kararlı bir devrimci olan Nagalingam Shanmugathasan’ın ilk kez El Yayınları tarafından okura kazandırılan bu tarihi makaleleri, ideolojik mücadelelere diyalektik bir bakış açısıyla bakmak ve geçmişin değerli tecrübelerini özümsemek isteyenlerin mutlaka kütüphanesinde yer almalı.

Online Sipariş İçin:

http://www.pandora.com.tr/urun/secme-yazilar/638183

http://m.kitapyurdu.com/index.php?route=products/productdetail&product_id=460874

https://www.odakitap.com/secme-yazilar-nagalingam-shanmugathasan/9789758674732

https://www.kitapburada.com/secme-yazilar-p749934.html

https://www.babil.com/secme-yazilar-kitabi-nagalingam-shanmugathasan

Adres: El Yayınları – Kocatepe Mahallesi, Tavşan Sokak18/3
Beyoğlu – İstanbul
Telefon: 0538 891 01 91 | elyayinlari.com

Kuram Dergisi

Diyalektik materyalist bir perspektifle, bilimsel sosyalist teorinin sınıf mücadelelerine uygulanması ve derinleştirilmesi doğrultusunda yayın çizgisini sürdüren Kuram Dergisi 2 ayda bir yayında!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest