Rao: “Bu Savaş Adivasilere Karşı”

Devrimci şair ve yazar Varavara Rao, Hindistan hükümet güçlerinin, emperyalistler Dandakaranya ormanlarının zengin kaynaklarını sömürüp yağmalasın diye Adivasilere karşı soykırım başlattığını belirtti.

Rao: “Geçtiğimiz günlerde Maharashtra, Jharkhand ve Chhattisgarh’a yayılan orman bölgesinde 70’den fazla devrimci kadroyu öldürdüler. Bu bölge halkın mücadelelerini ezmek için dikta rejimin başlattığı acımasız baskılara şahitlik ediyor” dedi.

Dandakaranya bölgesi “çatışma bölgesi” durumunda. Devlet güçleri, namlulu el bombası fırlatma rampaları gibi ölümcül yöntemleri kullanarak devrimci kadroların çekirdeğini oluşturan Adivasilere yönelik baskı ve soykırım izliyor. Ulusal İnsan Hakları Komisyonu ve Uluslararası Af Örgütü gibi Uluslararası İnsan Hakları Grupları, Dandakaranya’daki insan hakları ihlallerinin Maharashtra’daki nehirleri ve Telangana’daki Godavari’ye kadar olanları kapsadığını iddia etti.


Kaynak: http://www.thehindu.com/news/national/telangana/its-a-war-against-adivasis-varavara/article23701809.ece

Kuram Dergisi

Diyalektik materyalist bir perspektifle, bilimsel sosyalist teorinin sınıf mücadelelerine uygulanması ve derinleştirilmesi doğrultusunda yayın çizgisini sürdüren Kuram Dergisi 2 ayda bir yayında!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest