Prof. Jose Maria Sison’dan Yeni Röportaj

Philippine Daily Inquirer’dan Delfin T.Mallari’nin, Filipinler Komünist Partisi lideri Prof. Dr. Jose Maria Sison ile yaptığı son röportaj önemli açıklamalar içeriyor. Gerici Duterte rejimi ile yapılan barış görüşmelerinin bir kez daha sona ermesi ardından gelen röportaj ILPS’te yayınlanmış durumda.

DTM: Duterte ve askerleriyle sizinle FKP – Yeni Demokratik Ordu arasında tekrar kurulan ilişkiler, Duterte’nin  komünist isyancı güçleri dağıtma emriyle bir kez daha bozulmuş oldu. Barış görüşmeleri için halen bir boşluk kaldı mı? Görüşmeler için umut var mı?

Ayrıca Duterte’nin amacı, barış görüşmelerinin yeniden başlatılmasının artık faydasız olduğuna inandığı için devrimci güçleri gerçekten yok etmekse, neden müzakerelerin sona erdirilmesi konusunda JASIG hükümlerini resmi hale getirmek için uygulamıyor? Siz nasıl görüyorsunuz ve sebebi ne olabilir?

Jose Maria Sison: Bence NDFP ile yapılan barış görüşmelerini sonlandırmayı ve Filipinler Komünist Partisi ve Yeni Demokratik Ordu’yu “terörist” ilan etmeyi işlevsel buldu. Ülke çapında sıkı yönetim ilan etmek buna dahil. Oplan Kapayapaan ve Oplan Tokhang’ı tırmandırıp Oplan Pacific-Eagle-Filipin diktatörlüğünün sahte federal anayasanın meşrulaştırılması için kitle katliamlarına dayanan faşist rejimlerini meşrulaştırmaya çalışacaklar.

NDFP ile barış görüşmeleri yapmayı gereksiz buldu çünkü amacı sıkıyönetimi ülke çapında yayıp meşru hale getirmek için FKP ve Yeni Demokratik Ordu’yu günah keçisi ilan etmek. JASIG’in belirlediği barış sürecine ilişkin gerekliliklerini yerine getirme ve NDFP’ye verilecek yazılı 30 günlük fesih ihbarnamesi prosedürünü izlemedi.

Kitlelerin hoşnutsuzluğunun artması ve silahlı devrimin hızlanması yüzünden, barış görüşmelerinin olasılığını  açık tutmak için söz konusu fesih ihtarını kasıtlı olarak vermemiş olması ihtimali bulunmamaktadır.

DTM: Peki, barış görüşmelerinin yeniden açılması için hala umut olduğuna inanmanız için başka bir neden yok mu?

Jose Maria Sison: Duterte, eğer bir kez daha müzakere kararı alırsa NDFP’liler ve devrimciler büyük olasılıkla artık kendisinin bencil ve umutsuz amaçlarına hizmet etmemek için onunla pazarlık yapmayı artık gereksiz bulacaktır. O zamana kadar kitle hareketi ve silahlı devrim Duterte’yi izole ederek onu devirme eşiğine getirmeyi başarabilmeli. Filipinler Komünist Partisi, halka Duterte ile tatmin edici bir barış anlaşması yapmak yerine Duterte’nin devrilmesi için savaşmanın çok daha kolay olduğunu yakın zamanda kamuoyuna açıklamıştı.

Ahmet Erdoğan

Dilbilim, Jeoloji, Leninizm ve Edebiyat alanlarında araştırmaları bulunmaktadır. Kuram Dergisi emekçi sınıflar ve üçüncü dünya kategorisini düzenlemektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest