PPSC’den Damador Turi Açıklaması

Zulüm Gören Tutuklularla Dayanışma Komitesi (PPSC), Hindistan Jarkhand eyalet polisi tarafından tutuklanan Damador Turi için kınama açıklaması yayınlandı.

Komite, polis ve yönetim tarafından Jarkhand’taki halkın mücadeleleri ile bağlantılı görülen aktivistler ve gruplar üzerindeki baskının devamını kınadı. Jarkhand, yaklaşık 35 milyonluk nüfusu ile Batı Bengal’in hemen komşusu olan 71 bin kilometre kare yüzölçümü olan bir eyalet.

Visthapan Virodhi Jan Vikas Andolan (VVIVA) Merkez Komitesi üyesi Damodar Turi, 15 Şubat 2018’de eyalet başkenti Ranchi’de akşam saatlerinde tutuklanmıştı. Jharkhand’daki ortak bir cephe tarafından organize edilen Loktantr Bachao Manch (LBM) adlı halka açık bir programdan ayrıldıktan sonra tutuklanma durumu gerçekleşti.

Manch, geçtiğimiz günlerde legal bir sendika olan Mazdoor Sangathan Samiti’nin (MSS) yasaklanması da dahil olmak üzere, Jharkhand hükümetinin çok sayıda anti-demokratik tedbir karşısında çeşitli örgütler tarafından kuruldu. Turi, 7 Kasım 2017’de Giridih Mufassil Polis Karakoluna açılan bir dava ile ilgili olarak tutuklanmıştı. 7 Kasım’da bir kamu toplantısı ve miting düzenlemişti.

MSS, Giridih’de 100 yıllık Bolşevik Devrimini işaret ediyor. MSS’nin Aralık 2017’de üyelerinin birçoğu tutuklandı ve ofisleri gerici Jharkhand Polisi tarafından baskınlarla kapatıldı. Giridih’teki bu dava, MSS’nin 12 üyesine ve bilinmeyen 800 kişiye karşı kaydedildi. Turi programa katılanlardan biriydi…

Ahmet Erdoğan

Dilbilim, Jeoloji, Leninizm ve Edebiyat alanlarında araştırmaları bulunmaktadır. Kuram Dergisi emekçi sınıflar ve üçüncü dünya kategorisini düzenlemektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest