Pol Pot “Seçme Konuşmalar” Çıktı!

Demokratik Kampuçya devriminin önderi Saloth Sar, devrimci hareket içindeki bilinen ismiyle Pol Pot, 19 Mayıs 1925’te Kamboçya’nın Kampong Thom iline bağlı Sen Nehri kuzeydoğusunda bulunan Prek Sbauv balıkçı kasabasında doğdu.

Orta sınıftan köylü ve Budist bir ailenin çocuğuydu. 8 kardeşi vardı. İlkokulu ağırlıklı olarak Vietnamlıların çocuklarının bulunduğu katolik okulunda okudu. Kısa bir süre din eğitimi aldı ve keşiş olarak görev yaptı. Fransızcayı ve Hıristiyan öğretisini bu evrede öğrendi. Fransız emperyalizminin ülkede etkisini gösterdiği bu yıllarda Fransız edebiyatı, şiir ve müzik ile de ilgilendi.

Ortaokulu; ülkenin yurtsever ve demokrat lideri Prens Norodom Sihanouk’un iktidara geldiği evrede Sihanouk Koleji’nde tamamladı. Sonradan Kampuçya Komünist Partisi’ni birlikte kuracağı arkadaşları Hu Nim ve Khieu Samphan ile burada tanıştı. Sisowath Lisesi’ndeyken burs kazandı ve Fransa’ya elektronik teknolojileri alanında okumak için gitti.

1950’lerin başında kısa bir süre Yugoslavya’da işçi tugayı ile birlikte karayolları işlerinde çalıştı. Ecole Française de Radioélectricité günlerinde direniş örgütlerinin devrimci çalışmaları ile tanıştı. Fransa Komünist Partisi’nin içindeki Güneydoğu Asyalı öğrencilerin oluşturduğu gruplarla birlikte hareket etti. Bir diğer devrimci lider Ieng Sary ile birlikte Marksist çalışma ve okuma grubu kurdu. Paris günlerinde okuduğu pek çok devrimci eser arasından en çok Stalin’in “SBKP (Bolşevik) Tarihi” ve Mao Zedung’un “Yeni Demokrasi Üzerine” çalışmalarından etkilendi. Yaklaşık 3 yıl sonra sınavlarını geçemediği için bursu kesildi ve Kamboçya’ya geri döndü. Bir süre yasal bir sol parti olan Pracheachon organizasyonunda arkadaşları ile birlikte çalışma yürüttü. Uzun yıllar ülkedeki ağır yoksulluk koşullarını ve köylülerin hayatını inceledi.

1960 yılında, ülke savaş ve baskı koşulları altındayken yoksul köylü ve işçi temsilcileriyle birlikte Kampuçya Komünist Partisi’ni kurdu. Yoksul köylülerin silahlı direniş ve mücadelelerini örgütledi. 1963 yılında Kampuçya Komünist Partisi’nin Merkez Komite Daimi Sekreteri seçildi. 1967’lerden itibaren Maoist halk savaşı stratejisi ve kurtarılmış üs bölgeleri ile devrimi ülke çapında örgütledi. KKP ile birlikte 17 Nisan 1975’te ABD emperyalistlerini ve kukla Lon Nol hükümetini mağlup etti. 1979 Ocak döneminde Sovyet modern revizyonistleri destekli Vietnam işgaline kadar Demokratik Kampuçya Başbakanı görevini sürdürdü.

Ülkesinde hem ekonomik temelde hem de ideoloji-kültür alanında köklü devrimler gerçekleştirdi ve her tür sınıfsal ayrımın ortadan kaldırıldığı yeni tür kolektivizmi geliştirmeye çalıştı. Vietnam işgali sonrası devrim ordusu ve gerillalarla birlikte yeniden ülke kırsalına çekildi. 1981 döneminde işgale karşı ulusal birleşik cephenin oluşturulması amacıyla Kampuçya Komünist Partisi kendini lağvetti. İşgal döneminde organize olan Demokratik Kampuçya Partisi’nin 1985’e kadar genel sekreterlik görevini yürüttü.

1985 sonrası hastalık durumuna bağlı olarak parti görevlerinden ayrıldı ancak Kızıl Khmer hareketi üzerinde etkin olmayı sürdürdü. Ulusal Savunma Enstitüsü direktörü olarak görev yaptı. 1990’larda çeşitli fraksiyonlara ayrılan ve dağılma noktasına gelen hareket içinde, eski yoldaşlarından Son Sen’e bağlı güçler tarafından ailesiyle birlikte tutsak edildi. 1995 yılında felç geçirdi. 15 Nisan 1998’de kalp krizine bağlı olarak yaşamını yitirdi.

İlk Kez Türkçe!

Pol Pot ve Kızıl Khmerler üzerine çok şeyler söylendi. 20. yüzyılın reel sosyalizm pratikleri ve komünist idea en çok Pol Pot ve Demokratik Kampuçya deneyi üzerinden imkansızlaştırıldı. Açık arttırmaya tabi tutulan ölen insan sayıları ve ağırlıklı olarak devrim düşmanları tarafından üretilen, kaynağı sorgulanmayan kurgusal bilgilerle bir sosyalizm pratiği irrasyonel bir şiddet hareketine indirgenip, karikatürize edildi. Bu malzemenin en iştahlı alıcısı da şüphesiz geniş sosyalist çevreler oldu. Burjuva demokrasinin, burjuvazinin sınıf diktatörlüğünün ufkunu aşamayan bu çevreler için Pol Pot’un ismini bile anmak gereksizdi, büyük bir utancın sembol ismiydi.

Mistifikasyon ve tabulaştırma öyle bir noktaya gelmişti ki, Demokratik Kampuçya devriminin gelişim aşamaları, kendine özgü koşulları, Marksizm-Leninizm’e örgütsel, teorik ve proletarya diktatörlüğü alanlarındaki katkılarını incelemek, sınıfsız toplum yolunda önemli adımlar atan bu özgün pratiğin önderinin yazı ve konuşmalarının ortaya çıkartılması başlı başına bir meydan okumaya dönüşecekti.

Marksizm-Leninizm-Maoizm üzerine önemli çalışmaları ile dikkatleri çeken El Yayınları, ülkemizde bu alandaki derin sessizliği birinci baskısını Mayıs 2018’te yaptığı Pol Pot – Seçme Konuşmalar kitabı ile bozuyor. Pol Pot’un 1975’ten itibaren tarih sırasına göre içinde belgeler, konferanslar, görüşmeler ve mektuplar da dahil olmak üzere toplam 15 konuşmasının yer aldığı bu çalışma, Mao Zedung’un ölümü ardından 1976 sonrası geri çekilen birinci devrim dalgasının vardığı en üst sınırı yeni bilgiler ışığında analiz etmeye yardımcı oluyor. Kitabın sonunda yer alan ekler bölümünde Pol Pot’un resmi biyografisi, Demokratik Kampuçya ulusal marşı ve anlamı, Demokratik Kampuçya anayasası, Demokratik Kampuçya’dan fotoğraflar ve Pol Pot’un uluslararası komünist harekette görüşme yaptığı şahıslarla kronolojik fotoğrafları da yer alıyor.

Tamamı ilk kez Türkçe’ye çevrilen bu belgelerin genel tarih araştırmacıları kadar Marksizm-Leninizm’i teori ve pratiklerinde uygulayan politik öznelerin de dikkatle incelemesi gerektiğini düşünüyoruz.

Temin etmek için:

http://www.pandora.com.tr/urun/secme-konusmalar/645441

https://www.kitapyurdu.com/kitap/secme-konusmalar/463995.html

https://www.odakitap.com/secme-konusmalar-pol-pot/9789758674749

https://www.ilknokta.com/pol-pot/secme-konusmalar.htm

https://www.babil.com/secme-konusmalar-kitabi-pol-pot

http://vatankitap.gazetevatan.com/kitaplar/secme_konusmalar/2/189508

 

 

Kuram Dergisi

Diyalektik materyalist bir perspektifle, bilimsel sosyalist teorinin sınıf mücadelelerine uygulanması ve derinleştirilmesi doğrultusunda yayın çizgisini sürdüren Kuram Dergisi 2 ayda bir yayında!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest