MLPD Başkanı Gabi Fechtner’e Tebrik

Almanya Marksist-Leninist Partisi (MLPD) Merkez Komitesi Başkanı Gabi Fechtner görevinin bir yılını doldurdu. Fechtner’a birinci yılı vesilesi ile ilk kutlama Filipinler Komünist Partisi kurucu başkanı Prof. Jose Maria Sison’dan geldi. Sison’un açıklaması şu şekilde:

“En içten ve yoldaşça selam-tebriklerimi Gabi Fechtner için gönderiyorum. Almanya Marksist-Leninist Partisi Merkez Komitesi Başkanı olarak başarılı bir seneyi geride bıraktı. Yoldaş Stefan Engel’in de desteğini aldı. Gabi Yoldaşa ve MLPD’ye, Alman işçi sınıfına ve halka sosyalizme giden devrimci yolda önderlik etmelerini ve büyük zaferler kazanmalarını dilerim.”

Filistin Halkının Mücadelesine Tam Destek!

Pek çok sol yapılanmanın aksine MLPD için günümüzün gerçekçi emperyalizm tahlili ve Filistin konusu özel önem kazanıyor. Alman siyasi sahnesinde Filistin’e doğrudan destek veren, Anti-Siyonist, Anti-Faşist ve Anti-Irkçı politikaları kararlılıkla savunan Gabi Fechtner ve partisi konuyla ilgili görüşlerini şu şekilde açıklıyor:

“Bizim için proleter enternasyonalizm, pazarlık konusu yapılamayacak temel bir ilkedir. Halkların kendi kaderini tayin hakkını savunuyoruz. Filistinliler bugün Kürtlerle birlikte kendi toprakları olmayan en büyük halkların başında gelir. Filistin halkının ulusal ve sosyal kurtuluş mücadelesini destekliyoruz. Federal Hükümet’in emperyalist politikasını sert bir şekilde eleştiriyoruz. Ortadoğu’da kendi emperyalist çıkarlarına daha iyi hizmet etmek için Siyonist İsrail devleti ile yakın bir şekilde çalışıyorlar. Alman faşistler, İsrail Devleti’nin emperyalist politikasını haklı çıkarmak için ellerinden geleni yapıyor.”

“Yeni Dışişleri Bakanı Heiko Maas kısa süre önce İsrail’e gitti. Netanyahu hükümetinin Filistinlilere karşı sağcı politikası, ırkçı ve emperyalisttir.”

“Filistin sorununa sosyalist bir bakış açısıyla demokratik bir çözümden yanayız. Siyonist çözüm politikası nedeniyle bu durum giderek zorlaşıyor. Sözde “İsrail Lobisi” Filistin halkına karşı işlenen suçlardan ötürü şartsız şekilde eleştirilmelidir. Filistin Halk Kurtuluş Cephesi’ni destekliyoruz diye hakkımızda karalamala kampanyaları düzenleniyor. Amaçları Filistin kurtuluş mücadelesini kınamak ve suçlamak. Fakat kurtuluş mücadelesi terör değildir ve devrim suç değildir.”

“Marx ve Engels her türlü sömürgeciliğe karşı savaştı. Londra’daki sürgün evresinde İrlanda kurtuluş mücadelesinin ateşli destekçileriydiler. Marx; başka ülkelere baskı yapan bir ülkenin kendisinin de özgür olamayacağını belirtir. Lenin; sonradan gelişen ve ortaya çıkan emperyalizmi, kapitalizmin en yüksek aşaması olarak analiz etti. Eski Sosyal Demokrasi, emperyalizmle anlaşma yolunu tutarken, Marksist-Leninistler emperyalizme ve sosyalizme karşı en kararlı savaşçılardan oluştu. Komünist Enternasyonal, kuruluşundan kısa bir süre sonra, o zamanlar ezilen uluslar olarak adlandırıldığı üzere Doğu Halkları Kongresi’ni örgütlemişti. Marksist-Leninistler en çok sömürülenleri ve ezilen dünyayı, demokratları, barışseverleri, enternasyonalistleri, çevrecileri, kadınları, işçileri, gençleri, vb. birleştiren geniş bir anti-emperyalist mücadeleden yanadır.”

“Sağcı İsrail hükümetine ve Filistin’e karşı tutumunda, Almanya’daki sosyal kutuplaşma daha da derinleşecek. Er ya da geç Filistin kurtuluş mücadelesi yeniden canlanacak. Federal hükümetin İsrail emperyalist politikalarını desteklemesi daha çok eleştirilecek ve bu ivme büyüyecek.”

“Aynı zamanda, Filistin kurtuluş mücadelesi ile dayanışmayı karalamak ve bu durumu suç haline getirmek için girişimler artacaktır. Bu, Federal Hükümet’in sağcı yaklaşımının ayrılmaz bir parçasıdır.Bu kavgayı yürütmek zorundayız, korkmamak gerek, sağlam durulması gerekiyor. Her şeyden önce, kitlelere güvenilmeli ve kitle mücadelesi organize edilmelidir. Bunun için Almanya ve İsrail’in emperyalizmini anlatacak bir eğitim kampanyası da önemli duruyor.”

Kuram Dergisi

Diyalektik materyalist bir perspektifle, bilimsel sosyalist teorinin sınıf mücadelelerine uygulanması ve derinleştirilmesi doğrultusunda yayın çizgisini sürdüren Kuram Dergisi 2 ayda bir yayında!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest