Marcio Matos Suikasti Üzerine

Brezilya’da Movimiento dos Trabalhadores Rurais Sem Terra (Topraksız Kır Emekçileri) hareketinin lideri Marcio “Marcinho” Matos’un evinde 6 yaşındaki çocuğu önünde başına aldığı 3 mermi ile vurulması uluslararası pek çok organizasyon tarafından şiddetle kınandı.

Marcio Matos 34 yaşındaydı. Chapada Diamantina bölgesinde evinde gerçekleşen bu suikast, MST üyesi topraksız işçi ve köylülerin sürdürdüğü mücadeleyi bastırmak amacıyla yapılmış durumda. Marcinho’nun cinayetinin sorumlusu ABD işbirlikçisi ve toprak ağalarının destekçisi olan Michel Temer rejimidir. 2016 yılından sonra bu rejim, topraksız kır emekçilerinin ve işçi sınıfının mücadeleyle elde ettiği kazanımları bastırmaya ve geri almaya çalıştı. Brezilya’daki köylü liderlerini, aktivistleri ve diğer ilerici ve anti-emperyalist şahıs ve kurumlara yönelik taciz politikası başlattı. Hapisler ve ölümler olağanlaşmaya başladı. Bu rejim şu an itibarı ile ABD emperyalizminin ve Brezilya egemen sınıflarının emirlerini yerine getirmeye ve aynı zamanda en etkin muhalif kesimlere saldırarak kendini iktidarda tutmaya çalışıyor.

Brezilya’da Dilma Roussef’in iktidardan düşürülmesi sonrasında Mayıs 2016’dan bu yana ülkenin 37. başkanlığı görevini yürüten ve ismi çeşitli vergi skandallarına karışan Michel Temer, Donald Trump’a yakın çizgisi ile biliniyor.

Ahmet Erdoğan

Dilbilim, Jeoloji, Leninizm ve Edebiyat alanlarında araştırmaları bulunmaktadır. Kuram Dergisi emekçi sınıflar ve üçüncü dünya kategorisini düzenlemektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest