Lin Biao ve Global Devrimci Strateji

(…) Dünyayı ele alalım… Kuzey Amerika ve Batı Avrupa “dünyanın şehirleri” olarak adlandırılabiliyorsa, Asya, Afrika ve Latin Amerika “dünyanın kırlarını” oluşturmaktadır…

II. Dünya Savaşı’ndan bu yana, proleter devrimci hareket, çeşitli nedenlerle Kuzey Amerika ve Batı Avrupa kapitalist ülkelerinde geri çekilirken, Asya, Afrika ve Latin Amerika’daki halkların devrimci hareketi kuvvetli şekilde büyümüştür.

Bir bakıma çağdaş dünya devrimi, şehirlerin kırsal alanlardan kuşatılmasının bir resmini de sunmaktadır. Nihai analizde, dünya devriminin bütün nedeni, dünya nüfusunun ezici çoğunluğunu oluşturan Asya, Afrika ve Latin Amerika halklarının devrimci mücadelelerine bağlıdır.

Sosyalist ülkeler bu durumu; Asya, Afrika ve Latin Amerika’daki halkın devrimci mücadelelerini desteklemek için enternasyonalist görevleri olarak kabul etmelidirler.”

(Yaşasın Halk Savaşının Zaferi // Lin Biao – 3 Eylül 1965)

Kuram Dergisi

Diyalektik materyalist bir perspektifle, bilimsel sosyalist teorinin sınıf mücadelelerine uygulanması ve derinleştirilmesi doğrultusunda yayın çizgisini sürdüren Kuram Dergisi 2 ayda bir yayında!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest