Ligue Lutte Jeunes’den Dayanışma Toplantısı

Ligue Lutte Jeunes (Gençlik Mücadele Birliği – Tunus) tarafından geçen haftasonu düzenlenen “Devrimci Mahkumlar Günü” etkinliği ile Georges Ibrahim Abdallah ve Prof. Saibaba‘ya destek verildi. Etkinliğe ‘Georges Ibrahim Abdallah’ın Özgürlüğü için Tunus Komitesi’ ve ‘Hindistan Halk Savaşı’na Uluslararası Destek Komitesi’ de katıldı.

15-16-17 Mart tarihlerinde ayrıca yapılacak organizasyonların bir parçası olarak gündeme gelen etkinlikte; Hindistan devrimci mücadelesinin 1967’deki tarihi Naxalbari köylü ayaklanmasına dayandığını, bu mücadele ile yoksul köylülerin toprak ağalarını defederek toprak işgallerini gerçekleştirdiği ancak gerici devlet güçleri ve işbirlikçisi HKP (Marksist) revizyonist partisi ile büyük zorluklar yaşadıkları anlatıldı. 1947’de İngiltere’den sadece biçimsel açıdan kazanılan göstermelik bağımsızlığın vardığı noktada, büyük şehirlerde gelişen işçi sınıfı bulunsa da Hindistan’ın halen yarı-sömürge, yarı-feodal bir ülke olduğu ve devrimin öncü gücü HKP (ML)’nin yeni demokratik devrimi halk savaşı stratejisi ile izlediği tarihsel bilgisi anlatıldı.

Çeşitli ayrışma ve birleşmelerin ardından 2004’ten bu yana HKP (Maoist) organizasyonun devrimci güçlerin birleşimi ile kurulduğunu ve mücadeleye önderlik ettiğini aktaran Ligue Lutte Jeunes, 1 milyar 200 milyon civarında insanın yaşadığı, 20 farklı dilin binlerce farklı yerel lehçenin bulunduğu, pek çok ulusal alanın ve yerli halkların bulunduğu böylesi bir ülkede ekonominin doğrudan emperyalizm tarafından yönetildiği ve iktidarın komprador burjuvaziyi temsil ettiği, emperyalizm ile devamlı işbirliği içinde olduğu aktarıldı.

Kadınların ciddi ayrımcılıklara ve baskıya senelerdir maruz kaldığı, ölümlerin, tecavüzlerin normalleştirildiği günümüz Hindistan’ında HKP (Maoist)’in toplum içinde mücadele birimleri ve organizasyonlar oluşturulduğu belirtilen toplantıda ayrıca şu saptamalar yapıldı:

“Bir fikir edinmek için amacıyla, devrimci güçlerin mevcut durumda Kompakt Devrimciler Bölgeleri ve burjuva Kızıl Koridoru olarak adlandırılan bölgede geniş alanları kontrol ettiği söylenebilir.  29 eyaletten yaklaşık 15’inde ve HKP (Maoist) tarafından kurtarılan bölgelerde devrim hızla gelişiyor. Eski devletin varlığı artık yok, zaten embriyonik bir şekilde kendi kendini yöneten yaklaşık 60 milyon insan var: Köylüler işledikleri toprakların sahipleri, kendilerine ait okullar, hastaneler ve halk mahkemeleri var. Köyleri polis saldırılarına karşı savunmak için halk milisleri kuruldu. EGPL, devrimleri gerilla savaşıyla sürdürmeyi önemsiyor.”

Birkaç yıl önce, Hindistan Başbakanı, Maoistleri “en büyük iç güvenlik tehdidi” olarak tanımladı ve tüm yoksul halklara yönelik “Yeşil Av” (Green Hunt) operasyonunu başlattı. Paramiliter güçlerin kullanımıyla, hükümet çok uluslu şirketlerin kaynakları istismar etmesine izin verdi. Köyleri doğrudan ezdiler, insanları öldürüp tecavüz ettiler. Çeşitli anlaşmalarla Filistin halkına karşı savaşta uzmanlaşan Siyonistlerin silah desteğini aldılar ve yoğun asker ve silah kullanımına başlandı.”

“Saibaba’nın davası çok semboliktir: Kendisi Yeni Delhi Üniversitesi’nde profesördür. Kendisi üniversitenin içinde ve dışında Yeşil Av Operasyonu’nun acımasızlıklarını eleştiren birkaç toplantı düzenledi. Bu nedenle terör suçlamasıyla tutuklandı ve ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı! Prof. GN Saibaba % 90 engellidir ve tekelerlekli sandalyede yaşamını sürdürmektedir. Bu siyasi tutuklular arasında greve giden ve hükümet tarafından HKP-Maoist üyesi olarak suçlanan pek çok metal işçisi ayrıca Yeşil Avı Operasyonu’nu bir soykırım olarak kınayan pek çok öğrenci de bulunuyor. İşte tüm bunlardan ötürü ‘Hindistan Halk Savaşı’na Uluslararası Destek Komitesi’  farklı ülkelerdeki ulusal komiteler ile kuruldu. Bu ülkeler: İtalya, Fransa, İspanya Devleti, Almanya, Avusturya, Hollanda, İrlanda, İngiltere, Finlandiya, Norveç, İsveç, Sırbistan, Brezilya, Şili , Ekvador, Meksika, ABD, Kanada, Sri Lanka ve Tunustur.”

Kampanyamız, ‘Bahar Fırtınası’ adını alacak ve Nisan ve Mayıs ayları boyunca yukarıda belirtilen ülkelerde çeşitli etkinliklerle yer alacak ve mümkün olan hallerde, Hindistan elçiliklerinde hapishanelerdeki devrimcilerin, siyasi suçluların derhal serbest bırakılmasını talep edecek etkinlikler düzenlenecek. Bu meclisin Tunus’ta da bu önemli uluslararası kampanyayı güçlendirmek için temelleri oluşturabileceğini umuyoruz.”

 

Ahmet Erdoğan

Dilbilim, Jeoloji, Leninizm ve Edebiyat alanlarında araştırmaları bulunmaktadır. Kuram Dergisi emekçi sınıflar ve üçüncü dünya kategorisini düzenlemektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest