Kuruluşunun 51. Yılında DİSK

Kuruluşunun 51. Yılında DİSK’i selamlıyor, yeniden işçi sınıfı sendikacılığı mücadelesini büyütmesini ve emekçi kitlelerin örgütlü pratiğine ve sınıf dayanışmasına çok daha büyük katkılar sunmasını umudediyoruz.

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), 13 Şubat 1967’de Türkiye Maden-İş, Basın-İş, Lastik-İş, Türk Maden-İş ve Gıda-İş sendikaları tarafından kuruldu. Genel başkanı ülkemiz işçi mücadelesinin nefer isimlerinden Kemal Türkler idi.

15-16 Haziran 1970 olayları, işçi sınıfının bir yönüyle DİSK’e sahip çıkışıydı. Güçlü olduğu 70’li yıllarda hem sendikal alanda hem de anti-faşist mücadelede ağırlığını hissettirdi. 28 Temmuz 1977’de DİSK, 2. MC’yi iktidardan uzaklaştırmak için Ulusal Demokratik Cephe çağrısı yaptı.

Kuruluşunda yaklaşık otuz bin üyesi bulunan DİSK, 1977 yılında 500 binin üzerinde üyeye ulaştı. Kemal Türkler, 1977’ye kadar başkanlık görevini sürdürdü. Türkler, 22 Temmuz 1980’de faşistler tarafından haince katledildi. Onun ardından Abdullah Baştürk, 12 Eylül 1980 darbesine kadar bu görevi sürdürdü. 12 Eylül’den sonra DİSK yöneticileri tutuklandı.

12 Eylül 1980 ve DİSK

12 Eylül 1980 tarihinde ABD emperyalizminin ülkemizdeki aygıtı Türk Silahlı Kuvvetlerinin yönetime el koymasının ardından İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı, 14 Eylül’de yayınladığı 4 No’lu bildiri ile DİSK yöneticilerini “Güvence” için teslim olmaya çağırmış, Millî Güvenlik Konseyi, 18 Eylül’de yayınlanan 8 No’lu kararı ile DİSK’in taşınır ve taşınmaz mal varlıklarına el koyduğunu açıklamıştır ve 11 Kasım’da DİSK üyesi sendikaların yönetimine Sıkıyönetim Komutanlarınca belirlenen kayyımlar atanmıştır. 7 Aralık’tan itibaren 2364 sayılı Yasa ile tüm sendika üyelerini kapsayan Yüksek Hakem Kurulu uygulamasına geçilmiş, 12 Eylül’de gözaltına alınan altmış yedi DİSK yöneticisi tutuklanmıştır.

1991’de mahkeme kararıyla yeniden faaliyete başlayan DİSK’in genel başkanlığına Kemal Nebioğlu seçildi.

1994’deki kongrede genel başkanlığa Rıdvan Budak getirildi. 1990’lı yıllardaki pek çok işçi eylemi Budak çizgisi altında gerçekleştirildi. DSP’den milletvekili seçilince yerine Süleyman Çelebi başkan oldu. Çelebi de CHP milletvekili seçildi. Daha sonra sırasıyla Erol Ekici ve Kani Beko bu göreve seçildiler.

DİSK, 15-16 Haziran Direnişi, 1 Mayıslar, DGM Direnişi, 16 Mart Faşizme İhtar Eylemi ve Demokrasi Mitingleri gibi sınıf mücadelesinde kritik önemdeki eylemlere önderlik etmiştir.

Sendikalar ve sendikalizm hakkında işçi sınıfı içinde genelde yaygın kafa karışıklıkları bulunmaktadır. Kapitalist sistem içinde sendikaların komünistler için ne anlam ifade ettiğinin dikkatle irdelenmesi ve öğrenilmesi gereklidir. V. İ. Lenin, sendikalar hakkında gerek Ekim Devrimi’nden önceki mesleki, gerekse sınıfsız toplum sürecindeki, rolü ve işlevi değişen “üretime dönük sendikacılık” anlayışları üzerine, oldukça fazla kafa yormuştur. DİSK pratiğini ve yakın tarihindeki yapısal açmazlarını, Lenin’in sendika teorisini yeniden okuyarak analiz etmek şüphesiz önemli bir görevdir.

Kuram Dergisi

Diyalektik materyalist bir perspektifle, bilimsel sosyalist teorinin sınıf mücadelelerine uygulanması ve derinleştirilmesi doğrultusunda yayın çizgisini sürdüren Kuram Dergisi 2 ayda bir yayında!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest