Kandhamal’de Sessizlik Bozuldu

Hindistan Komünist Partisi-Maoist, sakin geçen birkaç günün ardından halk savaşı stratejisi doğrultusunda Kandhamal’da saldırıya geçti.

Baliguda’da Gumudumaha köyünde bulunan bir yol inşaatı kampına saldırdıktan sonra Kandhamal bölgesinde bazı araçları yakarak varlıklarını hissettirdiler. Hindistan Komünist Partisi-Maoist’in KKBN (Kalahandi-Kandhamal-Boudh-Nayagarh) Koluna ait ağır silahlı üyelerinden oluşan bir grup, köyde hükümete bağlı Pradhan Mantri Gram Sadak Yojana (PMGSY) çalışmaları kapsamında kurulan inşaat kampına baskın düzenledi. Gece gerçekleşen saldırı sonucunda kamptaki araçlar yakıldı. Saldırı sonucunda en az 3 traktör ve bir JCB makinesi ateşe verildi.

Maoistler bölgeden ayrılmadan önce birkaç bildiri de bıraktı. Bildirilerde yol inşaatı işlerini protesto eden mesajlar yer aldı. Devlet güçlerinin ilçeden maden ve orman kaynaklarını çalmak için yaptıkları inşaat işlerinin ne amaçla yapıldığı halka anlatıldı.

Polis, saldırının ardından bölgeyi ve etrafını taramaya yoğunlaştırdı.

Ahmet Erdoğan

Dilbilim, Jeoloji, Leninizm ve Edebiyat alanlarında araştırmaları bulunmaktadır. Kuram Dergisi emekçi sınıflar ve üçüncü dünya kategorisini düzenlemektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest