İran’daki Protestolar ve TUDEH

TUDEH (İran Kitlelerinin Partisi) bilindiği gibi 1941 döneminde İran’da kurulmuş en organize komünist partilerden biridir. TUDEH tarihi boyunca Şah Rıza Pehlevi’ye karşı mücadele çizgisi ile ayrıca 1979’da gerçekleşen İran İslam Devrimi’ne verdiği destek ile bilinmektedir.

TUDEH’in o dönem SSCB yanlısı politik çizgisi Moskova-Tahran arasında önemli bir köprü görevi görmüş ve SSCB’nin İran İslam Devrimi’ni stratejik açıdan destekleyen konumu ile 1982’lere dek devamlılık sağlamıştır.

İslam Devrimi müttfefiklerine en başta da komünistlere yönelik başlattığı baskı ve sindirme operasyonları sonucunda TUDEH’in lider kadroları hapsedilmiş, Taberi başta olmak üzere yöneticilerinin çoğu İslam’ı benimsediğini söyleyerek canlı yayınlarda hata yaptıklarını söylemiş veya söylemeye mecbur bırakılmışlardır. 1988 döneminde pek çok komünistin idam edilmesiyle sonuçlanan operasyon ise TUDEH’i tamamen yer altına çekmiş, hareket ülke dışında örgütlenerek faaliyetlerini sürdürmeye başlamıştır.

İran’da yaklaşık 12 gündür devam eden kitle protestolarında komünistlerin ve en başta TUDEH’in tavrının ne olacağı merak konusuydu. TUDEH ilk iki deklarasyonunda demokratik haklar ve özgürlükler için kitle hareketini desteklediğini belirtmişti. Açıklamalarında anti-emperyalizm vurgusu olmaması çeşitli söylentilere neden olmuştu.

Yeni yapılan basın açıklaması ile bu konudaki belirsizlik giderilmiş oldu. TUDEH’in yeni deklarasyonunda şu maddeler yer alıyor:

★ Eylem birliği ve örgütlü bir mücadele ile, rejimin insanları öldüren ve şiddet uygulayan kanlı planlarına karşı protesto hareketini devam ettirmek zorundayız.

★ İran’da herhangi bir dış müdahaleye ısrarla karşı çıkılması gerektiğini belirtiyoruz! Trump, Netanyahu, gerici ve suçlu Suudi hükümeti gibi sağcı ve ırkçı hükümetlerin talepleri İran halkıyla aynı değildir. Onlar ne özgürlük, ne bağımsızlık ne de sosyal adalet istiyorlar!

★ Anavatanımızın protesto hareketinin özünü, milli ve demokratik yapısını çarpıtmak-bölmek amacıyla faaliyet sürdüren emperyalist ülkelerin kitle iletişim araçlarını ve rejimin haber ve propaganda organlarını kınıyoruz!

★ İran’ın kurtuluşu, bir diktatörlük rejiminin başka bir tür zulüm ve diktatörlük ile değiştirilmesinden geçmiyor. Halkımız ulusal ve demokratik cumhuriyet istiyor!

★ Toplumsal katmanların, özellikle işçiler ve emekçilerin bu mücadeleye katılması belirleyici bir faktördür!


Kaynak: http://www.tudehpartyiran.org/2013-11-28-19-45-55/3747-1042-20-8-3

Kuram Dergisi

Diyalektik materyalist bir perspektifle, bilimsel sosyalist teorinin sınıf mücadelelerine uygulanması ve derinleştirilmesi doğrultusunda yayın çizgisini sürdüren Kuram Dergisi 2 ayda bir yayında!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest