İran Protestolarına İskandinavya’dan Destek

İran’da Aralık 2017 sonunda başlayan kitlesel protestolara destek, ülke dışında yer alan komünist ve demokratlar tarafından devam ettiriliyor. Ülkenin yer altı koşullarında ve ağırlıklı olarak yurtdışında faaliyet sürdüren devrimci organizasyonlarından İran Komünist Partisi – MLM, Finlandiya, İsveç ve Norveç’te geçtiğimiz günlerde düzenlenen mitingle sesini duyurdu.

Hareketin İskandinav bölgesi organizasyonu tarafından geçtiğimiz günlerde düzenlenen etkinlikte Norveç başkenti Oslo’da yer alan İran Konsolosluğu önünde protestolar başlatıldı. Helsinki’de ve Stokholm’de de protestoların hedefi İran İslam Devleti yöneticileri ve ABD emperyalizminin başındaki Donald Trump idi. Protestolara çeşitli politik partilerden, sendikalardan ve işçi örgütlerinden de destek geldi. İran Komünist Partisi, Hekmanist Parti, İsveç Solu, Fadai gibi organizasyonların katılımı ile bine yakın kişi bu protestolarda yer aldı. Yapılan açıklama şu şekildeydi:

“İslam Cumhuriyetine karşı, halkın yanındayız ve devrimi savunuyoruz. İran’da yeni bir sosyalist topluma ihtiyaç bulunmaktadır. İran rejiminin baskı ve adaletsiz uygulamalarına karşı tek alternatif sosyalizmdir. İran’da bu mücadele halkın devrimci mücadelesi ile mümkün olacaktır. Gericiliğe karşı mücadele, bölgede emelleri olan ABD emperyalizmine karşı mücadeleden ayrılamaz.”

İran’daki yoğun baskı koşullarına karşı mücadelen devrimci ve demokratik güçlerin kamuoyunda sıklıkla görmezden gelinen veya emperyal güçler arasındaki çelişkiler esas alınarak “emperyalizme hizmet etmek” olarak burun kıvrılan anti-emperyalist ve demokratik devrimci mücadelelerini incelemeye devam edeceğiz.

Ahmet Erdoğan

Ahmet Erdoğan

Dilbilim, Jeoloji, Leninizm ve Edebiyat alanlarında araştırmaları bulunmaktadır. Kuram Dergisi emekçi sınıflar ve üçüncü dünya kategorisini düzenlemektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest