HKP (Maoist) Önderliğinde Değişiklik

Haydarabad’tan gelen son gelişmeler HKP (Maoist) önderliğinde bir değişikliğe gidildiği yönünde. Hindistan devrimci hareketinin baş mimarlarından biri olan Muppala Laxmana Rao, veya bilinen lakabı ile Ganapathy partisinin genel sekreterlik görevinden ayrıldı. Marksist-Leninist-Maoist ideoloji doğrultusunda uzatılmış silahlı halk savaşı mücadelesi veren ve ülkenin en gizli hareketlerinden biri olan HKP (Maoist) gençleşme yönelimi ve yaş olarak daha genç liderlerin yolunu açmak kararından ötürü böyle bir uygulamaya gittiği belirtiliyor.

Güvenilir kaynaklardan gelen bilgiye göre 71 yaşındaki Ganapathy’nin yerini, 63 yaşındaki Baswaraj lakaplı Namballa Keshava Rao almış durumda. Tesadüfi bir şekilde her iki lider de Telugu Eyalet bölgesinden gelmekte. Ganapathy, Telangana’daki Jagitial semtindeki Beerpur köyündeyken, Baswaraj ise, Andhra Pradesh’teki Srikakulam bölgesi Jiyannapet köyündedir.

HKP (Maoist)’in Şubat 2017’de düzenlediği Merkez Komitesi toplantısından bu yana görev değişikliği beklenmekteydi, “Kıdemli yoldaşlar” konusunda karar alındı ve kıdemli liderlerden ilerleyen yaşlarından dolayı sorumluluklarından gönüllü olarak istifa etmeleri istendi. Merkez komite kararı ile bu emektar liderlerin korunması için özel kadrolar oluşturma konusunda anlaşmaya varıldı. Deneyimli lider kadrolar, ormanlık bölgelerde güvenlik sağlamak zorlaştığında “korunma” amacıyla şehirlere taşınacak.

Merkezi Askeri Komisyonun başında bulunan Keshava Rao’nun genel sekreter olarak teyidi, geçtiğimiz günlerde Chattisgarh’da bir AK-47 ile yakalanan üst düzey bir Naksalit lider tarafından, muhabire yapılan açıklama ile netleşmiş oldu. Yapılan görev değişimi, tüm ülkede “geri çekilme” aşamasında olan HKP (Maoist) için mücadele yeteneklerine taze bir kan aşılanması anlamına geliyor. Partinin bazı belgeleri, partinin gençliği çekmekteki başarısızlığına ve liderlerin hareketi kentsel alanlara yaymakta yetersiz kaldıklarına işaret ediyor.

Namballa Keshava Rao, Merkezi Askeri Komisyonu’na (CMC) başkanlık ediyordu. Kendisinin saha araçları, patlayıcılar ve askeri taktiklerin kullanımı konusunda uzman olduğu biliniyor. Son 28 yıl boyunca yeraltında bulunan Rao ve şimdilerde Ulusal Teknoloji Enstitüsü’nü (NIT) yeniden ele geçiren Warangal’daki Bölge Mühendisliği Koleji’nden (REC) mezun olmuştu. Radikal Öğrenciler Birliği (RSU) üyeleri arasında bir çatışmanın ardından Srikakulam’da tutuklandığı biliniyordu. 1980 döneminde HKP-ML Halk Savaşı kanadında yer alan kendisinin birkaç kez gerici devletin emniyet güçlerinden kaçmayı başardığı biliniyor.

Değişen Taktikler

Teknik deneyimleri ve güçlü askeri taktik bilgisi ile devrimci hareket, değişimler yaşamak zorundadır. Telugu Desam Partisi’nden meclis üyesi olan ve Andhra Pradesh’deki Araku Meclis bölümünden Kidari Sarvesgwar Rao’nun ve yine eski bir meclis üyesi olan S Soma’nın geçtiğimiz Eylül ayında öldürülmeleri, HKP (Maoist) yapılanmasında bazı taktiksel değişiklikleri gündeme getirdi. 23 Eylül 2018’de Maoistler Araku meclis üyesine yönelik sert bir saldırı düzenlediler.

Ganapathy özellikle askeri meselelerden ziyade ideolojik açıdan güçlü biri olarak biliniyordu. Karimnagar bölgesinde Eligedu köyünde öğretmenlik de yapmış olan Ganapathy, sonradan ideolojik ayrışma yaşayacağı Kondapally Seetharamaiah ile HKP-ML Halk Savaşı (HS) hareketini oluşturmuştu. Karimnagar bölgesi komite sekreteri olarak görev alan kendisi sonradan merkez komitesinin Andhra Pradesh Eyalet Komitesi’ne alınmıştı. Manmohan Singh tarafından en büyük iç güvenlik tehdidi olarak tanımlanan hareket, Naksalit grupların ve yoksul yerli halkların bileşimi ile HKP (Maoist) olarak çalışmalarını sürdürüyor.


Kaynak: https://telanganatoday.com/ganapathy-steps-down-as-maoist-chief

Ahmet Erdoğan

Dilbilim, Jeoloji, Leninizm ve Edebiyat alanlarında araştırmaları bulunmaktadır. Kuram Dergisi emekçi sınıflar ve üçüncü dünya kategorisini düzenlemektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest