Hindistan’da Ramanna Yoldaş Öldürüldü

Hindistan’da komprador gerici güçlere karşı halk savaşı stratejisi izleyen HKP-Maoist organizasyonu geçtiğimiz Cuma günü yaşanan saldırı sonucunda Chhattisgarh’da teknik departman yöneticisi olarak görev yapan lider kadrolardan Ramanna Yoldaş’ı kaybetti.

Maharashtra polisinin aktardığı bilgiye göre, Ramanna Yoldaş, Shrinivas Madru ve karısı Padma Kodape ile Ballarshah kasabasında Cuma günü yakalandılar. Aktarılan bilgiye göre Ramanna’nın eşi de yakalananlar arasında bulunuyordu.

Ramanna Yoldai, 65 yaşındaydı ve 1976 döneminden beri Maoist devrimci mücadele içinde yer alıyordu. 1995 döneminde partinin teknik departman sorumlusu yapılmıştı. 1996 döneminde Kondagoan, Maad, Tipargarh, Aherai ve Bastar bölgelerinde çalışmalar yürüttü. Özellikle silah yapımında uzmanlaşmıştı. Kadroların eğitiminde de önde gelen isimlerden biri olan Ramanna’nın ölüsü için para ödülü konulmuştu. “Sammakka” lakabı ile bilinen eşi Padma Kodape de 1992’den beri parti üyesiydi.

Cuma günü gerçekleşen olay Chennai’daki kuşatma ile devam etti. Polis bilgilerine göre ayrıca yakalanan 3 kişi de tarım işçisi olarak uzun yıllardır bu bölgede çalışıyordu 38 yaşındaki Dasarathan ve 36 yaşındaki eşi Shenbagavalli, Andhra Pradesh’te Naxalitleri eğitiyordu. Tutuklulardan bir diğeri Dasarathan’ın kardeşi Jagaveerapandian’dı.

Yerel polisin son aylarda artan yoğun baskısı özellikle yoksul gençlerin harekete yönelmesini engellemeye dayanıyor.

Ahmet Erdoğan

Dilbilim, Jeoloji, Leninizm ve Edebiyat alanlarında araştırmaları bulunmaktadır. Kuram Dergisi emekçi sınıflar ve üçüncü dünya kategorisini düzenlemektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest