Hindistan’da Mücadele Yoğunlaşıyor!

Hindistan Komünist Partisi (Maoist) organizasyonunun devrimci halk savaşı stratejisi ve gerici-komprador Hindistan hakim sınıfları ile sosyalist ve bağımsız bir Hindistan’ın kurulması amacıyla gerçekleştirdiği uzun yılları bulan mücadeleyi, hem teorik hem de pratik açıdan önemli bir tecrübe olarak görüyoruz. Bu yöndeki son gelişmeleri Kuram Dergisi olarak okurlarımıza aktarmayı sürdürüyoruz.

Andhra Pradesh-Telangana sınırında son günlerde yaşanan tansiyonu yüksek çatışmalar mücadelenin hız kazandığını gösteriyor. Merkezi kuvvetlerin sınır bölgesindeki ormalık alanda sürdürdüğü anti-Naxal operasyonlara karşı devrimci güçlerin şiddetli direnişi yükseliyor. HKP-M’nin devrimci güçleri tepeden tırnağa son teknoloji silahlarla donanımlı gerici güçlere karşı doğanın da yardımını almayı sürdürüyor. Yollarda ağaçlardan oluşturdukları kazıklar ve açılan çukurlar ile engeller oluşturan devrimciler özellikle köylerde yoksul halkla büyük toplantılar düzenliyor.

Naxalitler, Chattisgarh ve Odisha’da hareketlerini güçlendirmeye çalışıyorlar. hindu.com sitesine göre, Halk Kurtuluş Ordusu’nun son günlerde stratejik geçiş noktalarını imha ettiği ve 3 kişiyi öldürdüğü aktarıldı.

Polis güçleri yoksul kabilelerin ormanlık alanlarda onayını alabilmek için medikal bakım birimleri ve spor tesisleri inşa ettiği aktarılıyor.

Ahmet Erdoğan

Dilbilim, Jeoloji, Leninizm ve Edebiyat alanlarında araştırmaları bulunmaktadır. Kuram Dergisi emekçi sınıflar ve üçüncü dünya kategorisini düzenlemektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest