Georges Ibrahim Abdallah’a Özgürlük!

Georges Ibrahim Abdallah. Kendisi Nelson Mandela’dan daha uzun süre hapis yatan biri. An itibarı ile Avrupa kıtasında siyasi suçtan ötürü en uzun süre hapiste kalan kişi. Muhtemelen bu bağlamda dünya rekoruna da sahip. Abdallah, 24 Ekim 1987 tarihinde ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı.

Avukatı Jean-Louis Chanlanset 23 Ekim 2013’te Abdallah için şunları demişti: “Bugün hüküm giyişinin 30.yılı. Kendisini serbest bırakmayı reddediyorlar. Fransa, George Ibrahim Abdallah kadar hiç kimseyi bu kadar uzun süre hapiste tutmamıştı.”

Georges Ibrahim Abdallah, devrimci mücadelesine Lübnan temelli (LARF – Lebanese Armed Revolutionary Factions) başlamıştı. Lyon’da 1984 döneminde yakalanmıştı. O dönemler LARF ülkede ses getiren pek çok silahlı eylem düzenlemiş, 1982’de ABD’nin askeri ateşesi Charles Robert Ray’i ve İsrailli diplomat Yaacov Bar-Simantov’u öldürmüştü.

ABD ve İsrail istihbaratı tarafından işlemediği suçlar kendisine maledilen ve çeşitli uyduruk kanıtlarla dava süreci manipüle edilen Abdallah için, Fransız yetkililerin süreçlere ilişkin kendisine yönelik bir kanıt bulamamasına rağmen Cezayir pasaportu ve LARF üyesi olmasından ötürü tutukluluğuna karar verilmiştir. Francois Mitterand’ın danışmanlarından Jacques Attali, 1988 yılında yayınladığı kitabında “Georges Ibrahim’e yönelik elimizde herhangi bir kanıt yok. Sadece sahte pasaport kullanma durumu bulunuyor” diyecektir.

Abdallah için Fransa’daki demokratik kitle örgütleri ve devrimci partiler uzun süredir mücadele sürdürüyor. Lübnanlı komünist bir eylemci olan Georges Abdallah’ın durumu Filistin’in ulusal kurtuluş mücadelesinin baskılanması sürecinden bağımsız düşünülemez. 33 yıldır hapiste olan Abdallah’ın mücadelesi devrimcilerin desteğini bekliyor.

LARF aktivisti George Ibrahim Abdallah
LARF aktivisti George Ibrahim Abdallah davası, AB demokrasi denen emperyalist yalanın sayısız örneklerinden biri…

Ahmet Erdoğan

Dilbilim, Jeoloji, Leninizm ve Edebiyat alanlarında araştırmaları bulunmaktadır. Kuram Dergisi emekçi sınıflar ve üçüncü dünya kategorisini düzenlemektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest