FDLP’den Ekvator Seçimlerinde Boykot Çağrısı

Ekvator’da yapılan cumhurbaşkanlığı referandumu sonucunda %64’lük Evet oyu ile devlet başkanı Lenin Moreno’nun istediği oldu.

Referandumda, devlet başkanına ülkenin önde gelen yargı ve bürokrasi kurumlarının başına yapılan atamalarda daha fazla yetki verilmesi, yolsuzluktan yargılanan siyasilerin cumhurbaşkanı seçimlerine girmesinin yasaklanması ve madenciliğe kısıtlamalar getirilmesi de oylamaya sunulmuştu. Referandum sonuçlarına göre, eski Devlet Başkanı Rafael Correra’nın yeniden aday olmasının bu şekilde önü kesilmiş oldu.

Correa, ilk sonuçların açıklanmasının ardından sosyal medya hesabından referandumun anayasaya aykırı olduğunu ifade ederek, “Kavga devam ediyor.” cümlesini paylaştı. Moreno ise, Twitter’da: “Demokrasi zafere ulaştı.” dedi.

Ekvator’daki yarı-sömürge ve yarı-feodal özellikte ekonomik koşullarda siyasilerin rolleri de bu temelde belirleniyor. Correa, sosyal programlara verdiği destek ve ülkedeki yoksulluk ve eşitsizliğe karşı söylemleriyle, 2007 yılında oldukça popüler olmuş ve Ekvador seçimlerini kazanmıştı. Fakat görevinin son dönemlerinde ekonomik bunalımlar ve yolsuzluk iddialarıyla karşılaşmış, halkın tepkisini çekmişti. Lenin Moreno ise bu referandum ile hem koltuğunu sağlamlaştırmaya çalıştı, hem de madencilik yasası ile denetimindeki komprador devlet bürokrasisini öne çıkartmış oldu.

FDLP’den Aktif Boykot Stratejisi: “Yoldaş Pierre”

Ekvator’un devrimci Maoist oluşumlarından Halkların Mücadele Savunma Cephesi (FDLP), devlet başkanı Moreno’nun seçim çağrılarına karşı aktif bir boykot stratejisi izledi. Geçtiğimiz günlerde Fransa’da metro merdivenleri girişinde dengesini kaybederek düşen ve yaşamını yitiren Fransa’nın önemli devrimcilerinden Pierre Yoldaş’ın anısına aktif boykot eylemlerini “Yoldaş Pierre” ismi ile adlandıran FDLP üyeleri, kuzey ve güney bölgelerde ayrıca Quito’da tarım işçileri birliklerinde broşür dağıttılar, işlek caddelerde, yollarda ve genel olarak stratejik birimlerde “Referandumu Boykot Et!” başlıklı görselleri ile çalışma sürdürdüler.

FDLP tarafından yapılan açıklama şu şekildeydi:

“Marksizm-Leninizm-Maoizm ve Gonzalo Düşüncesi’ne bağlı olarak, ülkede halk savaşının koşullarını hazırlayabilmek için yoksul köylüleri, halk kitlelerini ve sınıf unsurlarını referandumu boykot etmeye çağırıyoruz!”

Ekvator’da iktidar paylaşan işbirlikçi komprador burjuvazinin gerici ve bürokratik kanatları arasında hegemonya savaşı sürerken kitleler gerçek sorunlarından ve ülkenin yakıcı çelişkilerinden uzaklaştırılarak, referandum gibi mekanizmalarla manipüle edilmeye devam ediliyor…

Ahmet Erdoğan

Dilbilim, Jeoloji, Leninizm ve Edebiyat alanlarında araştırmaları bulunmaktadır. Kuram Dergisi emekçi sınıflar ve üçüncü dünya kategorisini düzenlemektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest