Duterte Filipinlerin Bir Numaralı Teröristidir!

Filipinler Komünist Partisi genel sekreteri ve Ulusal Demokratik Cephe baş siyasi danışmanı Prof. Jose Maria Sison, 8 Mart 2018 tarihinde yeni bir basın açıklaması yayınladı.


Duterte, anti-terörizm adı altında vahşi bir anti-komünist cadı avı izliyor. Yayınladığı terörist listelerine şöyle bir bakmak dahi sırf gözdağı vermek için yüzlerce alakasız ismin yazılı olduğunu gösterecektir. Listeler ve uydurma suçlamalarla Duterte ülkedeki yurtsever ve vatanseverlerin toplu şekilde katledilmesini istiyor, baskı ve yolsuzluklara karşı direnen tüm muhalefeti bu şekilde bastırmak istiyor. Faşist diktatörlüğünü tam olarak gerçekleştirmek için sıkıyönetim ve sözde federal anayasaya dayanmaya çalışıyor. Duterte, Filipinler’deki gerçek 1 numaralı teröristtir.

Kaynaklara göre, ben de listede yer alıyorum. Terör suçlamaları için hiçbir dayanağı yok. Duterte ve köleleri AB’nin terörist listesinden ismimin kaldırılması ve Arroyo rejimi tarafından bana karşı yöneltilen ve Hollanda hükümetini de yönlendiren cinayet suçlamalarına yönelik yasal davaları kazandığımı bilmezden geliyor. Uzun süredir devam eden ateşkesi, Ağustos 2016 sonlarından Şubat 2017’ye kadar tekrar tekrar ihlal etti.

İç savaşta 1969’dan günümüze 40.000 kişinin hayatını kaybettiği iddia ediliyor. Bu yaşamların ezici çoğunluğu savaş sırasında değil, paramiliter güçler tarafından halka yönelik misilleme saldırıları sırasında kaybedildi. Tiranlığı boyunca, iki yıl gibi kısa bir süre içinde, Duterte uyuşturucuyla savaşında 20.000 kişinin katledilmesinden sorumlu olmuştur. Anti-terörizm bahanesiyle çok daha fazla sayıda insanı öldürmek için AFP, PNP ve paramiliter güçleri kullanmaktadır. Bu korkunç sistem, temel mal ve hizmet fiyatlarının yükselmesine, işsizliğin artmasına, düşük gelirlere ve sosyal hizmetlerin askeri ve polis için daha yüksek harcamalar için hızla azalmasına denk düşmektedir.

Vatansever güçlerin geniş bir birleşik cephesi ve halkın geniş kitleleri, Filipinler Pasifik Kartalı Operasyonu kapsamında ABD emperyalizminin bir kuklası olarak hareket eden ancak Çin devleti ile de iki taraflı anlaşma yapan Duterte rejiminin çöküşünü hızlandırmak için her türlü mücadeleyi sürdürmelidir.

ABD istihbarat teşkilatları bile artık Duterte’yi, insan haklarına yönelik suçlarından ötürü kendi hegemonyalarının Filipinler’deki devamlılığı açısından tehdit olarak görüyor. Filipin halkları için Duterte rejimi ortadan kaldırılması gereken cani ve açgözlü bir beladır.

Ahmet Erdoğan

Dilbilim, Jeoloji, Leninizm ve Edebiyat alanlarında araştırmaları bulunmaktadır. Kuram Dergisi emekçi sınıflar ve üçüncü dünya kategorisini düzenlemektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest