Corriente del Pueblo Sol Rojo’den Boykot Çağrısı

Meksika’nın devrimci organizasyonlarından “Corriente del Pueblo Sol Rojo” (Kızıl Güneş Hareketi), 26 Şubat’ta Oaxaca Şehri’nde kitleleri seçimleri boykota çağırarak bildiri yayınladı.

Meksikalı Maoistler; “26 Şubat’tan itibaren, halkımızın haklarını savunmak ve seçim maskaralığını reddederek militan mücadelemizi ilerletmek için Oaxaca şehrinde yoğunlaşacağız” şeklinde açıklama yaptılar. Açıklamaya göre, protestolara yönelik izlenecek tüm mücadeleler, işçiler, köylüler, öğrenciler ve devrimci diğer kesimlerle birleşirilerek yapılacak. Eylemin sloganı ise şu şekilde: “Halka yürekten hizmet edin!”

Maoistler, “Bu savaşın başlangıcından itibaren seçim gündemini reddetme kampanyamızı güçlendirdik. Aynı zamanda, halkımıza, askerileştirmenin ölüm getiren mega projelerini, İç Güvenlik Yasası ve faşist politikaları ve sözde özel ekonomik bölgeleri reddettiğimizi ifade ettik. şeklinde açıklamalarını sürdürdü.

Seçimlerin bir çeşit “tiyatro” olduğunu ve “nüfusun en derin katmanlarına karşı bir baskıdan” öte bir şey ifade etmediğini belirten devrimciler; “Ekonomik yıkım, açlık, sefalet, toprakların tahliyesi, halkın zorla yerlerinden edilmesi, baskılar ve halka karşı savaş arttıkça, bürokratik burjuvazi ve kompradorlar, büyük toprak sahipleri ve emperyalizmin temsilcileri seçimlere sarılıyorlar.” dedi.

Maoistler, seçimlerde “Tehlikede olan rejim değil, esas olarak sömürücü sınıfların ayrıcalıkları” diyerek açıklamalarını tamamladılar. Gündemdeki tek şey “pastadan kimin hangi dilimi alacağı”…

CPSR organizasyonu seçimlere yönelik ılımlı ve sisteme uyumlu bir tutum içinde bulunan Zapatista de Libertação Nacional’i de sert bir şekilde eleştiriyor.


Kaynak: A Nova Democracia

Kuram Dergisi

Diyalektik materyalist bir perspektifle, bilimsel sosyalist teorinin sınıf mücadelelerine uygulanması ve derinleştirilmesi doğrultusunda yayın çizgisini sürdüren Kuram Dergisi 2 ayda bir yayında!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest