Çinli Patronlardan Gabon’da Zulüm

Çin kapitalizminin sermaye ve kültür ihraç eden seviyeye gelmesinin en somut göstergelerinden biri Afrika kıtasında yaşananlar. Afrikalılar kukla devlet başkanları ve rejimler aracılığı ile neredeyse tüm kıtanın Çin revizyonizmine satıldığının farkında. Tüm emperyalizm türlerinde olduğu gibi, sermaye ihracının Çin revizyonizmi tipinde de “sömürü” bir kez daha “karşılıklı kazanmak” “saygıya dayalı yardım” “birlikte gelişmek” “dünyanın kalkınması” gibi sahte sloganlar ardına gizleniyor. Sloganlar ne kadar yardımseverse, yerli halklar ve emekçiler üzerinde baskının dozajı da o kadar yoğunlaşıyor.

Çin – Gabon İlişkileri ve Ziyaretler

Çin – Gabon ilişkileri Çin Halk Cumhuriyeti’nin uluslararı komünist hareketin öncüsü olduğu 1960’lara kadar dayanmaktadır. 1975’ten bu yana Çin, Gabon’a yüksek öğrenim bursu vermektedir. Çin’de okumak için Gabon’dan gelen toplam 48 öğrenciye her yıl 11 burs kontenjanı verilmiştir. Nisan 1986’da iki ülke Çin’in Gabon’da öğretmenlik yapması için Çin’e bir protokol imzalar. Bu çerçevede Çin, şimdi Gabon’daki liselerde öğretmenlik yapmak için 5 öğretmen gönderir.

1975 yılının Haziran ayında, iki hükümet, Çin’in 1977’de yürütülen çalışmalarla Gabon’da çalışmak üzere tıbbi ekip göndermesi için bir protokol imzalar ve toplamda 27 personelin bulunduğu tıbbi ekip, sırasıyla Libreville ve Franceville’de çalışmaya başlar.

1979 yılının Mart ayında, Nanjing Askeri Bölgesi’nin siyasi komiseri Liao Hansheng başkanlığındaki askeri bir heyet Gabon’u ziyaret eder. Ağustos 1993’te, Jinan Askeri Bölgesi’nin komutanı Korgeneral Zhang Taiheng başkanlığındaki bir askeri heyet Gabon’u ziyaret eder. 1997 yılının Eylül ayında Gabon Ulusal Savunma ve Güvenlik Bakanı General Idriss Ngari, göçmenlik, posta ve iletişim bakanlığı Çin’i ziyaret eder. Mart 1999’da, genelkurmay başkan yardımcısı Qian Shugen başkanlığındaki bir Çin askeri heyeti Gabon’u ziyaret eder. Mart 2001’de o dönemler Gabon ulusal savunma bakanı olan Ali Bongo Çin’i ziyaret eder. 2002 yılının Eylül ayında, Shenyang Askeri Bölgesi’nin siyasi komiseri Jiang Futang başkanlığındaki bir Çin askeri heyeti, Gabon Cumhuriyeti’ni ziyaret eder.

Kasım 2002’de, bilim ve teknoloji bakan yardımcısı Deng Nan’ın, Gabon’u ziyareti gerçekleşir. Şubat 2003’te, meclisle bağlantılı olarak Gabon bakanı René Ndemezo Çin’i ziyaret edecektir. Aynı yılın mart ayında bu kez  başbakanın gözetim, yoksullukla ve yolsuzlukla mücadele konularından sorumlu bakanı olan Martin Mabala Çin’i ziyaret edecektir.

Çin’in Gabon için desteklediği başlıca projeler arasında sağlık-iş merkezi, ilkokul ve ulusal meclis binası yer almıştır. İki taraf arasında son 15 yıllık süreçte balıkçılık, eczacılık, ormancılık ve kereste işleme gibi alanlarda birçok emperyalist proje gerçekleştirilmiştir. China Construction, China Broadcasting ve Tianjin ve Jiangsu’dan diğer uluslararası Çin şirketlerinin, Gabon’a yoğun ilgisi bulunmaktadır. 2002 yılında iki ülke arasında, değeri 237 milyon ABD Doları’na varan ticari anlaşma yapılmıştır.

Çin’den Gabon’a yapılan başlıca ihracatlar şunlardır: Tekstil, mekanik ve elektrik ürünleri, ithalat ise çoğunlukla kereste, petrol ve manganez cevherleri.

Çinli Patronların İşçilere Zulmü

Gabon’da devlet başkanı Ali Bongo Ondimba‘nın ülke ekonomisini Çin revizyonizmine peşkeş çektiği biliniyor. Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi ile başkent Libreville’deki geçen aylarda gerçekleşen görüşmesinde Sino-Gabon bağlarının kuvvetlendirilmesi arzusunda olduklarını söylemişti. Çin için Gabon yeni madenler, su ürünleri ve tarımsal işletmeler anlamına geliyor. Çin-Afrika İşbirliği Forumu (FOCAC) kapsamında Köprü ve Yol Yapımı Girişimi programına bağlı kalmak istediklerini belirten Wang Yi, 2016 döneminde Ali Bongo’nun Çin ziyareti ile ekonomik bağların temelinin güçlerindirildiğini ifade etmişti.

Tüm bu toz pembe açıklamaların ardından uygulamada ne olup bittiği kendini kısa sürede gösterdi. Gabon’da yol, köprü ve ticari pek çok projede Çinli işverenler sazı eline almış durumda. Ucuz işgücü olarak yoksul bölge halkını sömüren ve sömürge valisi gibi kibirli emperyalist tavırlarla gittikleri yerlerde yerli halkı hor gören Çinli işverenler, geçtiğimiz günlerde başkent Libreville’deki ormanlık arazide  Gabonlu işçilere saldırdılar. Bu tip saldırı ve baskıların sık yaşandığı Gabon’da, Çinli işverenlerin uzun sopalar kullandığı durumun videosu sosyal medyada yer aldı.

Kuram Dergisi

Diyalektik materyalist bir perspektifle, bilimsel sosyalist teorinin sınıf mücadelelerine uygulanması ve derinleştirilmesi doğrultusunda yayın çizgisini sürdüren Kuram Dergisi 2 ayda bir yayında!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest