Çinli Hegemonyacılara Filipinli Emekçilerden Protesto

Tekelci kapitalistlerin kuklası faşist Duterte kliği tarafından yönetilen Filipinler’de, hegemonyacılığa karşı mücadele devam ediyor. Duterte’nin takımadalardan oluşan ülkeyi özellikle sermaye ihracı ile etki alanlarını genişletmeye çalışan Çin revizyonizmine peşkeş çeker nitelikte açıklama ve eğilimleri yeni değildi.

Filipinler’de komünist parti ve ilerici demokratik kitle örgütleri tarafından düzenlenen en son eylemde köylüler, balıkçılar, sağlık çalışanları ve gençler gibi çeşitli alanlardan çok sayıda emekçi Çin ve ABD emperyalizminin Filipin egemenliğini ilhak etmesini kınamak için Çin Konsolosluğu önünde toplanıp eylem gerçekleştirdi.

Benham Rise İlgisi

Çinli revizyonistlerin Benham Rise’a ilgisini anlamak pek de zor değil. Filipinler’in doğu sınırında yer alan 13 milyon hektarlık bu alan, zengin maden, petrol ve doğal gaz kaynağı vaat ediyor. Bilim adamları ülkeye yetecek yakıt kaynağının burada mevcut olduğunu aktarıyor. Sismik açıdan aktif volkanik bir su altı bölgesi olan Benham Rise, Dinapigue-Isabela kıyılarına yaklaşık 250 km’lik bir alanda Filipinler Denizi’nde bulunuyor. Benham Platosu olarak da bilinen özel korumalı bölgede Mayıs 2017’de alınan bir kararla madencilik ve petrol arama çalışmaları yapılmasının önüne geçilen bir kanun çıkartılmıştı. Ancak Çinli revizyonistlerin hegemonik girişimleri ve Duterte’nin tutarsız kararları ile süreç farklı bir noktaya gelmiş bulunuyor.

2015’ten bu yana Çin, bölgede bilimsel deniz araştırması (MSR) adı altında ülkeden izin kopartmaya çalışıyordu. Ancak Çinli revizyonistler Filipinli araştırmacıları sürece dahil etmeyi reddettikleri için girişimleri geri çeviriliyordu. Bu yılın başlarında hükümet, UP Marine Science Institute (MSI) ile ortaklığa bağlı olarak gelen teklifi onayladı.

Duterte yönetiminin sıklıkla değişen tutarsız kararları sonucunda, Çinli hegemonyacılar Filipinler egemenliğini ve toprak bütünlüğünü hiçe sayarak artık rahatlıkla Filipinler karasularında at koşturabiliyor. Filipinler’in Benham Rise üzerindeki egemenlik hakları böylece ihlal edilmiş durumda.

Çinliler İlhak Edip Askeri Üs Kuruyor!

Çin’in Afrika ve Filipinler gibi bölgeleri sömürme gücü, ekonomik üstünlüğü ve stratejik konumundan gelmektedir. Çin, dünya çapında 500’den fazla endüstriyel ürün ihraç ettiği için dünyanın en büyük üreticisi olarak kabul edilmektedir. Ticaretin kontrolünü yoğunlaştırarak Avrasya’daki konumunu güçlendirme peşindeler. Afrika’nın kaderi de Filipinler’den farklı değil.

Filipinler 30 yıldan fazla bir süredir Çin ile deniz sınırları konusunda problem yaşıyor. 1988’den bu yana Çinli revizyonistler illegal bir şekilde bölgeye yakın adalarda kasabaları ele geçiriyor ve buraları askeri üslere dönüştürüyor.

Çin’in Benham Rise’daki MSR çalışması asla masum bir girişim değildir. 2013 yılında Çin, küresel ticareti domine etmeyi amaçlayan büyük bir sermaye ihracı projesi olan “Tek Kuşak Tek Yol’a (OBOR)” başladı. Bu, Orta Asya, Batı Asya, Orta Doğu ve Avrupa’da 64 ülke çapında inşa edilecek çeşitli yollar, köprüler ve limanlar anlamına gelmektedir. Böylesi agresif bir emperyalist projenin sürdürülmesi için, Çin’in yalnızca “insanlık” “bilim” “yarar” gibi süslü kelimelere değil, çoğunluğu Benham Rise’de bulunan zengin maden kaynaklarına ve petrole de ihtiyacı bulunuyor. Bilindiği gibi Çin, aynı hammaddeler için Afrika’daki sömürüyü çoktan başlatmıştı.

Sürecin emekçi halklar için getirisi kendini kısa sürede gösteriyor. Gıda kıtlığı ve çevresel krizlerle birlikte direniş ve protestolar da yükseliyor.

Filipinler’in kaynaklarına ve sınırlarına yönelik ihlallere dur diyeceğine, Filipinli bilim adamlarını destekleyeceğine, faşist Duterte yönetimi ülkenin egemenlik haklarını adeta Çin’e peşkeş çekmektedir.

Bu aşamada Çin ile müzakere etmek, bulanık suda balık avlamak demektir. Çin’in Filipinler’e yönelik tehdidi hızla gelişiyor. Çözüm emekçi Filipinler halkının hegemonyacılara ve her türden emperyaliste karşı yükselen mücadelesinin yanında olmaktır.


Kaynak: Philippin Collegian, Issue 12-13, 23 Şubat 2018

Ahmet Erdoğan

Dilbilim, Jeoloji, Leninizm ve Edebiyat alanlarında araştırmaları bulunmaktadır. Kuram Dergisi emekçi sınıflar ve üçüncü dünya kategorisini düzenlemektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest