Çin Revizyonizminden Patriarşi Övgüsü

Çin Halk Cumhuriyeti’nde 1976’da yaşanan karşı devrimci ordu ve hükümet darbesinin etkisi kendini yalnızca ekonomi alanında direksiyonun bürokratik devlet kapitalizmine kırılarak emek gücünün ve kaynakların sistematik özelleştirmelerle talan edilmesinde göstermedi, süreç aynı zamanda sosyalizmin ideoloji/kültür alanındaki tüm kazanımları ve kaleleri ile de tek tek hesaplaşmayı getirdi.

Çin revizyonizminin “sosyalizm” adı altında parlatmaya çalıştığı şeyin nasıl bir ucube olduğunu görmenin sayısız örneği bulunuyor. Bunlardan biri de ÇKP tarafından ülkede pek çok kuruma ve sokağa yerleştirilen “sosyalist bilinçlendirme” panoları.

Quanzhou’da yer alan bu panolardan birinin açık şekilde patriarşiyi övmesi dikkatlerden kaçmıyor. Mao Zedung ile hesaplaşmanın en fütursuz yollarından biri sosyalizm adına patriarşi propagandası yapılması.

Henüz genç bir öğrenciyken 1919 döneminde ataerkilliğe, erkek otoritesine dayanan gerici toplumsal örgütlenme düzenine isyan eden ve kadınların özgürleşmesi için makaleler yazan, devrimi yaptıktan sonra en büyük odak noktalarından biri yine kadının toplumsal özgürleşmesi olan Mao Zedung yoldaşın, şimdilerde Xi Jinping Düşüncesi denen karşı devrimci revizyonist teorilerle adeta mezarında tepiniliyor.

Sağ üst tarafta “Temel Sosyalist Değerler” ibaresinin yer aldığı Fujian – Quanzhou’da yer alan ilgili panoda yazan satırlar şu şekilde:

“Yaşamları boyunca kocalar, karılarına liderlik yapmalıdır. Kadınlar, kocalarının moralini en iyi seviyeye yükseltmek için onlara yardımcı olmalıdır. Cennet ve Yer Yüzü, Qian (eril) ve Kun (dişi) asla baş aşağı gelmemelidir. Doğal Yol’u takip edenler başarılı olacaktır, bu yoldan ayrılanlar yok olacaktır.”

 

Kuram Dergisi

Diyalektik materyalist bir perspektifle, bilimsel sosyalist teorinin sınıf mücadelelerine uygulanması ve derinleştirilmesi doğrultusunda yayın çizgisini sürdüren Kuram Dergisi 2 ayda bir yayında!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest