Biplav’a Bağlı 4 Kadro Tutuklandı

Nepal’in komünist liderlerinden Mohan Baidya’nın (Kiran), Prachanda revizyonizmden ayrılarak kurduğu NKP-Maoist partisi sonrasında, Netra Bikram Chand ve ekibinin bu oluşum ile yaşadığı ayrışma ile ortaya çıkan ve sıklıkla Kiran’ın grubu ile karıştırılan NKP (Maoist) (2014) hareketine bağlı 4 kişi, geçtiğimiz günlerde gerçekleşen Ghodaghodi Belediye Başkanı Mamata Prasad Chaudhary’e saldırı sonrasında tutuklandı.

Biplav takma ismi ile de bilinen Netra Bikram Chand yönetimindeki NKP (Maoist) yaptığı açıklamada tutuklanan kişiler arasında Kailali bölge sekreterleri Pabitra lakaplı Kamal Chhetri’nin, Hridaya Bogati’nin ve Bharat Shah’ın olduğunu aktardı. Belediye başkanı Mamata ile yaşanan gerilimin öncesi de bulunuyor. Deukali olayı sonrasında yerel emniyet belediye başkanına özel güvenlik tesis etmişti. 20 kişilik grup, dün Chaudhary’e saldırdı ve yaralama hadisesi gerçekleşti.

Belediye Başkanı Mamata, cadılık suçlamasıyla 18 yaşındaki bir kızı ağır bir şekilde döven Ram Bahadur ile suç ortaklığı yapması ile protestoların odağı haline gelmişti. Ram Bahadur ve diğer köylüler Perşembe günü Deukali Köyü’ndeki kıza altı günlüğüne işkence yapmışlardı.


Kaynak: http://kathmandupost.ekantipur.com/news/2018-03-13/3-chand-led-maoist-cadres-held-for-attacking-mayor-chaudhary.html

Ahmet Erdoğan

Dilbilim, Jeoloji, Leninizm ve Edebiyat alanlarında araştırmaları bulunmaktadır. Kuram Dergisi emekçi sınıflar ve üçüncü dünya kategorisini düzenlemektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest