Kendi Gücüne Güvenen Bir Sosyalizm Pratiği: Arnavutluk Deneyi

Arnavutluk’taki yaklaşık 45 yıllık özgün sosyalizm pratiğine ilişkin nitelikli ve doyurucu çalışmalar son derece az. Bunda, “yıkıldı”, “başarısız oldu”, “imkansızlığı anlaşıldı” denilen sosyalizmin günümüz tekelci-kapitalist piyasa koşullarında itibarsızlaştırılıp gözden düşürülmesi kadar şüphesiz genel bir pragmatik ilgisizliğin de rolü bulunuyor.

Arnavutluk, hem yüzölçümü, hem son derece elverişsiz iktisadi koşulları, hem de uluslararası komünist harekette hemen herkese meydan okuyan uzlaşmaz çizgisi ile bu genel ilgisizlikten fazlasıyla nasibini almış bir ülke.

Bu alandaki derin sessizliği bozan bir çalışma son günlerde dikkatleri çekiyor. Kendi Gücüne Güvenen Bir Sosyalizm Pratiği: Arnavutluk Deneyi isimli kitap El Yayınları – Yüz Fikir Kitaplığı‘ndan geçtiğimiz günlerde ilk baskısını yapmış bulunuyor. Kitabın yazarı yakın bir zaman önce Demokratik Kampuçya Başbakanı Pol Pot’un seçme konuşmalarını yine aynı yayınevi ile ülkemiz düşünce yaşamına kazandıran eğitimci ve felsefeci Alkan Arslan.

Arnavutluk Deneyi’nin merak uyandıran arka kapağındaki tanıtım yazısı şu şekilde:

Arnavutluk Deneyi toplamda yedi bölümü içeriyor gözükse de, temel olarak iki bölümden oluşuyor. İlk bölüm, dünyayı anlama ve dönüştürme pratiklerinde sık kullanılan ancak teorisi ve hareket biçimleri genellikle görmezden gelinen emperyalizm, yani tekelci kapitalizm mefhumunu ana hatları ve tarihsel seyri içinde irdeliyor. Sonrasında iki ayrı çalışma ile ilk kısımdaki yerleşik söylemin çeşitli açılardan eleştirisi yapılıyor ve farklı bir senteze doğru kapı aralanıyor.

İkinci temel bölüm ise dördüncü kısımla birlikte başlıyor. İlk bölümdeki tarihsel bağlam ve sentezin potansiyel perspektifleri ile araştırma nesnemize adım adım giriş yapıyoruz. Emperyalizm çağında teorinin temel ilkelerinden taviz vermeden, pratiğin ortaya çıkattığı her açmazda önceliği teoriye veren, teorinin saflığını korumaya çalışan bir sosyalist toplum deneyini gündeme getiriyoruz.

Biraz görmezden gelinmiş ve yeterince ilgi gösterilmemiş, büyük oranda da çarpıtlmış sosyalist bir toplum projesini tarihsel bağlamı, kişisel gözlemler, önemli röportajlar, politik ve iktisadi süreçleri ile mümkün olduğunca detaylı bir şekilde ele almaya çalışıyoruz.

Arnavutluk Deneyi ile yazar Ursula K. Le Guin’in kurgusal Anarres gezegeninden belki çok daha elverişsiz koşullarda ütopyayı dünyalılaştıran bir pratiğe doğru tarihsel bir yolculuğa çıkacağız. Büyük bir kuşatılmışlık içinde geçen yaklaşık 45 yılda, benzer koşullara sahip bir başka toplumsal formasyonun gerçekleştiremeyeceği ürünler ortaya çıkartmış, bağımsızlığı ve emekçi sınıfların sınıfsız toplum arzusunu her somut koşulda şiar edenmiş inatçı insanların devrim ülkesine gidiyoruz.

Okur ve takipçilerimize öneriyoruz.


El Yayınları
Kocatepe Mahallesi, Tavşan Sokak, 18/3 Beyoğlu – İstanbul
Telefon: 0538 891 01 91

 
https://www.pandora.com.tr/kitap/arnavutluk-deneyi/654088

https://www.odakitap.com/arnavutluk-deneyi-alkan-arslan/9789758674756

http://vatankitap.gazetevatan.com/kitaplar/arnavutluk_deneyi_kendi_gucune_dayanan_bir_sosyalizm_pratigi/2/192215

https://m.kitapyurdu.com/index.php?route=products/productdetail&product_id=468668

https://www.nezih.com.tr/urunler/arnavutluk-deneyi-alkan-arslan-el-yayinlari-327932

https://www.kitapburada.com/arnavutluk-deneyi-p756735.html

Kuram Dergisi

Diyalektik materyalist bir perspektifle, bilimsel sosyalist teorinin sınıf mücadelelerine uygulanması ve derinleştirilmesi doğrultusunda yayın çizgisini sürdüren Kuram Dergisi 2 ayda bir yayında!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest