17. Sayı: Yeni Bilgiler ile Teoriye Geri Dönmek

Kuram Dergisi 17. Sayıdan merhaba,

İçinden geçtiğimiz günler gerek ülkemizde gerekse uluslararası arenada keskin sınıf mücadelelerine tanıklık ediyor. ABD emperyalizminin başını çektiği Fransa, İngiltere İsrail, Almanya gibi ülkelerden oluşan Batı sömürgeci bloğu ile sosyalizmden geriye dönmüş ve kapitalizmi restore etmiş Rusya – Çin gibi kapitalist devletler arasındaki rekabetten doğan global gerilim getirdiği bütün acı ve yıkımlara rağmen, ezilen halkların ve emekçilerin yeni bir toplum ve kurtuluş mücadelesinde önemli imkanları da açığa çıkartıyor. Politik öznenin ancak doğru eylem kılavuzu ve doğru araçlarla donatıldığı takdirde bu imkanlardan azami şekilde faydalanacağı bilinci ile bir yandan pratiğin değişen gündemlerine ve hareketliliğine mercek tutarken, bir yandan da bilimsel sosyalist teorinin derinleştirilmesine katkıda bulunmayı önemsiyoruz. 17. sayımızı tam da bu bağlamda yazarlarımız tarafından ülkemize ilk kez kazandırılan önemli çalışmalardan oluşturduk.

Kapak dosyamızdaki yaklaşık 27 sayfalık çalışma, Marksizm-Leninizm’in büyük ustası Mao Zedung’un şu ana kadar ülkemize kazandırılmamış konuşmalarından birini içeriyor. Büyük Proleter Kültür Devrimi döneminde kızıl muhafız öğrenci gruplarının liderleri ile Pekin’de gerçekleşen toplantı notları, Mao’nun karmaşık problemlere yaklaşım tarzını ve kişilik özelliklerini öğrenebilme açısından da önemli kesitler sunuyor.

Filipinler Komünist Partisi ve ILPS başkanı Prof. Jose Maria Sison, bilimsel sosyalizmin kurucusu Karl Marx’ın 200. doğum günü vesilesi ile önemli bir makale yayınladı. Yazarlarımızdan Ahmet Erdoğan’ın çevirisini yaptığı, eğitsel yönü önde olan ve Marksizm’in özlü bir özeti niteliğindeki bu çalışmayı Marx’ın eserlerine yeniden dönülen şu günlerde süreçlere doğru bir perspektif ile yaklaşılması açısından önemli buluyoruz.

Bu sayımızda öne çıkan bir diğer çalışma ise Devrimci Komünist Parti – ABD’nin manifestosunda yer alan önemli bir bölüm. Bob Avakian liderliğinde bilimsel sosyalist teoriyi yeni bir söylem ve yeni bir sentez ile geliştirmeye çalışan hareketin, işçi sınıfı partisi içinde kültür devrimi sürecine yönelik analizleri örgütlü sosyalistlerin üzerine düşünmesi gereken tecrübeleri içeriyor.

Bu sayımızda ayrıca Kemal Cem Alaz’ın, Sibel Özbudun’un ve Alkan Arslan’ın siyaset ve felsefe üzerine makaleleri yer alıyor.

Kuram Dergisi’ni ve yayın çizgisini destekleyen tüm okurlarımızdan yalnızca abonelik değil, çok daha önemlisi, dergimizin devinen düşünce kolektifine katılım ve destek bekliyoruz. Her bir yeni bilgi, her bir tecrübe ile teorik mirasın boşluklarını doldurma sorumluluğunda siz değerli takipçilerimizle birlikte ülkemizde bu alandaki önemli boşluğu doldurmaya devam etme arzusundayız.

Bir sonraki sayıda görüşmek üzere

Tüm okurlarımıza üretken, yaratıcı ve mutlu günler diliyoruz…

KURAM★ Dergisi Yayın Komitesi


17. Sayı İstek – Talep Formu

Kuram Dergisi

Diyalektik materyalist bir perspektifle, bilimsel sosyalist teorinin sınıf mücadelelerine uygulanması ve derinleştirilmesi doğrultusunda yayın çizgisini sürdüren Kuram Dergisi 2 ayda bir yayında!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest