15. Sayı: Uzun Yürüyüş Sürüyor

Kuram Dergisi 15. Sayıdan merhaba,

Yeni yıla ülkemizde ve bölgede büyük problemlerle girdik. Aralık ayı sonunda İran’da zamlara yönelik sokaklara dökülen halkın protestoları talepleri değiştirdi ve sürecin hızla siyasallaşmasını doğurdu. Kamuoyu, ABD Başkanı Donald Trump’ın provokatif tweetleri ile İran İslam Devleti yetkililerinin karşılıklı suçlamaları arasına sıkıştırıldı. Bu süreçte İran’daki örgütlü komünist hareketlerden de önemli deklarasyonlar geldi. Yazarlarımızdan Ahmet Erdoğan bu konuya merceğini tutuyor.

2018’in bir diğer gündemi Kudüs tartışmaları ve yeniden şiddetlenen ABD-İsrail emperyalizminin Filistin halkına yönelik sistematik saldırıları… Filistin’deki direniş örgütlerinin en önemlilerinden biri olan ve 70’lere damgasını vuran Marksist-Leninist çizgideki Filistin Halk Kurtuluş Cephesi ve lideri George Habash bu sayımızın bir diğer önemli dosyası. Irmak Sonay arkadaşımızın çalışması konuyla ilgili önemli notlar içeriyor.

Bu sayımızda öne çıkan dosyaların başında İsmail Durna ve Fırat Atasoy’un çalışmaları geliyor. Ülkemiz emekçi sınıfları hareketi içinde önemli bir yer tutan Aydınlık Hareketi’nin örgütsel, programatik ve ideolojik açıdan tarihsel örnek, gözlem ve belgelere dayanarak bilimsel eleştirisinin gerçekleştirildiği bu çalışmaları özellikle ülkemiz sosyalist hareketinin dikkatine sunuyoruz.

Çin’deki Büyük Proleter Kültür Devrimi döneminin önemli devrimci kadrolarından biri olan sonradan iktidarı gasp eden kapitalist yolcular tarafından “dörtlü çetecilik” suçlaması ve ömür boyu hapis cezası ile tasfiye edilen Zhang Chunqiao’nun seçme yazılarını ülkemize kazandırmanın mutluluğu içerisindeyiz. Makaleleri bu sayımızdan itibaren  yayınlamaya başlıyoruz.

Kuram Dergisi 2018’e şimdiden oldukça ilgi çekmiş mobil uyumlu web sitesi ile birlikte girdi. Web sitemizde yayın çizgimizi, güncel satış noktalarımızı, abonelik koşullarımızı, arşiv içeriklerimizi ve en güncel paylaşımlarımızı bulabilirsiniz. kuramdergisi.com adresini çevrenize önermeyi ve düzenli olarak takip etmeyi lütfen unutmayın.

Yeni yılda tüm takipçilerimizi Kuram Dergisi’ne abone olmaya ve dergimizi en geniş kesimlere ulaştırmaya davet ediyoruz. Dergimizin ilk sayfasında yer alan künye bölümünde abonelik bilgilerimiz yer almaktadır.

Bir sonraki sayıda görüşmek üzere…

Devrimci sevgi ve saygılarımızla…

KURAM★ Dergisi Yayın Komitesi


15. Sayı İstek – Talep Formu

Kuram Dergisi

Diyalektik materyalist bir perspektifle, bilimsel sosyalist teorinin sınıf mücadelelerine uygulanması ve derinleştirilmesi doğrultusunda yayın çizgisini sürdüren Kuram Dergisi 2 ayda bir yayında!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest