14. Sayı: Çin Ezberini Bozarken

Diyalektik ve tarihsel maddeci bir perspektifle, bilimsel sosyalist teorinin ülkemizdeki ve dünyadaki sınıf mücadelelerine uygulanması ve derinleştirilmesi doğrultusunda yayın çizgisini sürdüren Kuram Dergisi Kasım-Aralık 2017 dönemine ait 14. sayısı ile sizlerle!

İçerik açısından oldukça dolu ve ses getireceğini umduğumuz bir sayı hazırladık. Bu sayımızı ağırlıklı olarak Çin Halk Cumhuriyeti’ndeki sınıf mücadelelerine ve emekçi sınıfların güncel durumuna ayırdık. Çin her yönden gizemini korumaya devam eden bir ülke. Bu gizemi yaratan durum çoğu kez doğru sınıfsal analizlerin yapılmaması olarak kendini gösteriyor. Türkiye İşçi Köylü Partisi Genel Başkanı İsmail Durna’nın “Çin Deneyini Tartışmanın Önemi” çalışması bu alandaki derin suskunluğu ve geçiştirme iklimini adeta dağıtıyor. İsmail Durna bu makale ile geçtiğimiz aylarda gerçekleştirilen Çin Komünist Partisi’nin 19. Ulusal Kongresi’nin aslında hangi sosyo-ekonomik zemine dayandığını da somut verilerle açığa çıkartıyor.

Ahmet Erdoğan ve Hüseyin Kaygısız’ın çalışmaları 2000’li yıllarda Çin’de gelişen işçi eylemlerinin doğasına mercek tutuyor. Çin devriminin önemli isimlerinden Lin Biao’ya ilişkin dosyası ile Irmak Sonay ilginç bir tartışmayı gündeme getiriyor ve Lin Biao konusundaki ezberleri bozuyor. Benzer şekilde Alkan Arslan’ın Kültür Devrimi’ni iki evreye ayırarak gerçekleştirdiği tarihsel analizi bu sayımızın dikkat çeken çalışmalarından.

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilimleri Fakültesinde eğitimini sürdüren yazarlarımızdan Çağrı Bolat’ın “Milliyetçilik İdeolojisine Dair” çalışması ulus, millet, milliyet, milliyetçilik gibi tarihsel kategori ve kavramların bilimsel seyri hakkında önemli tespitler içeriyor.

Yazarlarımızdan Serkan Samancılar ve Hüseyin Ataman, günümüzde Leninizm’in devrimci özünün nasıl ele alınması gerektiğine ilişkin tespitleri ile dikkat çekiyor.

Bu  dosyamızda ayrıca Prof. Dr. Mustafa Kaymakçı’nın Türkiye’de tarım ve hayvancılık süreçlerine ilişkin önemli makalelerine yer veriyoruz.

Kuram Dergisi yeni yıl ile birlikte yeni tasarımı ve özgün analitik dosyaları ile sizlerle birlikte olmaya devam edecek.

Dergimize abone olarak, çalışmalarınızı bizlere ileterek ve dergimizin çevrenizde daha çok okunmasını sağlayarak sizler de teori alanında kapitalizme ve revizyonizme karşı kararlı bir şekilde sürdürdüğümüz sınıf mücadelesi çizgimizde yerinizi alabilirsiniz.

Devrimci sevgi ve saygılarımızla…

KURAM Dergisi Yayın Komitesi

Kuram Dergisi

Diyalektik materyalist bir perspektifle, bilimsel sosyalist teorinin sınıf mücadelelerine uygulanması ve derinleştirilmesi doğrultusunda yayın çizgisini sürdüren Kuram Dergisi 2 ayda bir yayında!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest